• 2013-06-07

Maria Wiernikowska na szlaku św. Jakuba

5 czerwca nakładem Wydawnictwa Zwierciadło pojawiła się publikacja Marii Wiernikowskiej pt. Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela.

Okładka książki Marii Wiernikowskiej pt. „Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela“, Wydawnictwo Zwierciadło (źródło: materiały prasowe organizatora)

Okładka książki Marii Wiernikowskiej pt. „Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela“, Wydawnictwo Zwierciadło (źródło: materiały prasowe organizatora)

764 kilometry. Pieszo i na rowerze. Przypadkiem i wbrew sobie – bo do kościoła chodzi tylko na śluby i pogrzeby – rusza na pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Walcząc ze zmęczeniem, zirytowana i zachwycona na przemian, Maria Wiernikowska, matka, żona, kochanka, korespondent wojenny i reporter klęsk żywiołowych, na drodze średniowiecznych pątników zderza się sama ze sobą.

Łakoma miłości, sukcesu i ryzyka nieraz ocierała się o śmierć. Po co? Jednej oczu się czarnych, drugiej – modrych boję – nuci, brnąc samotnie od Pirenejów aż do oceanu, kobieta, która niczego się nie lękała. Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela to dziennik z tej podróży.

Maria Wiernikowska – dziennikarka.  Karierę rozpoczęła w 1984 roku w Radio France Internationale. Współpracowała również z BBC. W 1989 roku wróciła do Polski. Pracowała w Polskim Radiu, zakładała Radio Zet, była reporterem Gazety Wyborczej. Jako korespondent Telewizji Polskiej relacjonowała konflikty zbrojne m.in. z Jugosławii i Czeczenii, a także powódź tysiąclecia, która dotknęła Polskę w 1997 roku. Objechała kraj z Telewizją Objazdową. Jest autorką filmu i książki pt. Zwariowałam, czyli widziałam w Klewkach. Laureatka Wiktorów, Kryształowego Zwierciadła i nagrody Polskiego PEN Clubu.

Maria Wiernikowska, Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela
Premiera: 5 czerwca 2013 roku
Liczba stron: 256, oprawa miękka
Wydawnictwo Zwierciadło

Dodaj komentarz