• 2013-06-07

Lady Colin Campbell o nieznanej historii Elżbiety Bowes-Lyon

W lipcu nakładem wydawnictwa Znak ukaże się książka Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon autorstwa Lady Colin Campbell.

Lady Colin Campbell, Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon - okładka (źródło: mat. prasowe)

Lady Colin Campbell, Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon - okładka (źródło: mat. prasowe)

Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg. Elżbieta była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.

Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła.

W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry.

Autorka, Lady Campbell, dzięki w swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnicy królewskiej rodziny (przyjaźniła się z Lady Dianą), opowiada o najniezwyklejszej kobiecie z dynastii Windsorów.

Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie Jak zostać królem, w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.

Lady Colin Campbell, Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon
Tłumaczenie: Adriana Sokołowska-Ostapko
Wydawnictwo Znak
Premiera: lipiec 2013 roku

1 komentarz do artykułu “Lady Colin Campbell o nieznanej historii Elżbiety Bowes-Lyon”

  1. Ewe

    Lady Colin Campbell jako pisarka, biografka i dziennikarka nie pierwszy raz zajmuje się brytyjską rodziną królewską. Wcześniej pisała już o księżnej Dianie oraz Królowej i jej rodzinie. Tym razem zajmuje się nestorką rodu, zmarłą nieco ponad 10 lat temu Królową-Matką. Autorka biografii jest blisko świata wysokich sfer, zna tajemnicę jego członków, a już na pewno wie, gdzie szukać rozwiązania rozmaitych zagadek. Jej obszerna książka „Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon” sprawia wrażenie napisanej rzetelnie, jest niezwykle interesująca i wciągająca, głównie dlatego, że napisana niczym bardzo dobra powieść. Losy tytułowej bohaterki poznajemy chronologicznie, począwszy od jej narodzin (z którymi wiąże się pewna niepotwierdzona u źródeł sensacja), przez dzieciństwo i młodość, po małżeństwo, okres władzy i śmierć. Są doskonale wpisane w realia epoki, co bardzo doceniam. Dlatego książkę polecam.

Dodaj komentarz