• 2013-06-07

Czysta ReFORMA i Narodowa Wścieklica

15 czerwca w Czystej ReFORMIE – Teatrze Odwróconym w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu pt. Jana Macieja Karola Wścieklicy reżyserii Sz. H. Budzyka.

Plakat spektaktu pt. „Jan Maciej Karol Wścieklica”, Czysta ReFORMA – Teatr Odwrócony w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat spektaktu pt. „Jan Maciej Karol Wścieklica”, Czysta ReFORMA – Teatr Odwrócony w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka powinna być grana nierealistycznie. Wypowiadanie zdań zimne. Dekoracje (…) niesłychanie fantastyczne, jednak bez żadnych kubizmów i innych izmów. Tempo wściekłe.(…). Taką uwagą Witkacy rozpoczyna tekst dramatu, który z pośród wszystkich wystawianych dzieł za jego czasów, cieszył się największym powodzeniem. Wywołał niemały odzew społeczny i pomimo wstępnych wskazówek jest dziś uznawany za najbardziej realistyczny. Jak zostanie odebrany dzisiaj? Tytułowy bohater, zrywa z dotychczasowym życiem polityka i wraca do rodzinnej wisi, by napisać Opus Magnum – dzieło, które będzie zbiorem jego najważniejszych myśli, mających wpłynąć na życie przyszłych pokoleń. Niepostrzeżenie Wścieklica zostaje wpędzony w machinę politycznych gierek, gróźb i agenturalnych spisków.

Wścieklica o polityce i narodzie mówi zupełnie innym językiem niż ten, do jakiego przywykliśmy. Zamiast agresywnych komentarzy czy PR-owych frazesów operuje jedyną w swoim rodzaju mieszanką artystycznego żartu i absurdu witkacowskiej konwencji grotesque macabre.

Jan Maciej Karol Wścieklica wg Stanisława Ignacego Witkiewicza
Teatr: Czysta ReFORMA – Teatr Odwrócony, Kraków
Reżyseria: Sz. H. Budzyk
Scenografia, video: Lech Kolasiński
Muzyka: Paulina Załubska
Kostiumy: Basia Jeziorny

Obsada:

  • Jan Maciej Karol Wścieklica – Łukasz Krzemiński
  • Rozalia Wścieklicowa – Aleksandra Kowalczyk
  • Panna Wanda – Karolina Fortuna
  • Abraham Mlaskauer – Radosław Sołtys
  • Zosia – Tomasz Poniży

Jan Maciej Karol Wścieklica wg Stanisława Ignacego Witkiewicza 
Premiera: 15 i 16 czerwca 2013 roku, godz. 20.00
Kolejne spektakle: 21, 22, 23, 28 czerwca 2013, godzina 20.00
Czysta ReFORMA – Teatr Odwrócony
ul. Halicka 2
Kraków

Dodaj komentarz