• 2013-06-06

Wystawa o gdańskich tramwajach

Ekspozycja Patroni gdańskich tramwajów będzie otwarta dla zwiedzających do 26 lipca w historycznym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej.

Plakat wystawy (źródło: mat. prasowe)

Plakat wystawy (źródło: mat. prasowe)

Pierwszy tramwaj wyjechał na ulice Gdańska sto czterdzieści lat temu, 23 czerwca 1873 roku. W ciągu tych lat tramwaje znalazły swoje stałe miejsce w przestrzeni miasta, z czasem stając się częścią jego codziennego życia. Gdy wiek pary przeszedł w wiek elektryczności, a praca zwierząt została zastąpiona pracą maszyn, nowe rodzaje tramwajów rozwoziły ludzi, pokazując, że Gdańsk może się zmieniać, ale wciąż tętni życiem.

Od 2010 roku tramwaje marki 120NaG SWING noszą imiona słynnych gdańszczanek i gdańszczan. Wokół trzydziestu pięciu imion koncentruje się zorganizowana w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawa, której motywem przewodnim jest tramwaj. Tak jak gdańskie tramwaje połączyły historię i współczesność, tak wystawa łączy gdańszczanki i gdańszczan różnych wieków.

Liczące kilkaset lat księgi i rękopisy uczonych sąsiadują na niej z pamiątkami po osobach, które odeszły tak niedawno, że wielu z nas być może zetknęło się z nimi osobiście. Podczas wystawy będzie można być świadkami spotkania po latach kolegów z gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, podejrzeć nocne życie małżeństwa Heweliuszów, dowiedzieć się, co łączyło rysownika Daniela Chodowieckiego z burmistrzem von Conradim. Będzie można rzucić okiem na atlasy Filipa Clüvera, geografa okresu renesansu i rysunki z dzieł Jana Jerzego Forstera, który sto kilkadziesiąt lat później towarzyszył Jamesowi Cookowi w wyprawie dookoła świata.

Będzie można także porównać przyrodnicze opracowania Jakuba Teodora Kleina (1685-1759) i Hugona Conwentza (1855-1922) i wyobrazić sobie drogę, jaką przebyła gdańska nauka od XVI-wiecznego alchemika Aleksandra Süchtena, który udowadniał, że przemiana metali nieszlachetnych w złoto nie jest możliwa, po Adolfa Friedricha Johanna Butenandta, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Historię Gdańska można studiować latami – w pigułce można ją poznać w Bibliotece na wystawie. Wystawa jest organizowana we współpracy z Zakładem Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.

Patroni gdańskich tramwajów
do 26 lipca 2013 roku
PAN Biblioteka Gdańska, Gdańsk.

Dodaj komentarz