• 2013-06-06

Michael Riedel po raz pierwszy w Polsce

Od 7 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu będzie można oglądać wystawę prac, których autorem jest Michael Riedel.

Na zdjęciu: Michael Riedel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Michael Riedel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nadchodząca wystawa w BWA Sokół to pierwszy w Polsce indywidualny pokaz twórczości Michaela Riedla. W nowosądeckiej galerii pojawią się już klasyczne dla tego niemieckiego artysty konfiguracje plakatów zawłaszczonych z lokalnej rzeczywistości obrazkowej. Ich pożądanym efektem jest wytworzenie dystansu między oryginałem, a przetworzonym obrazem.

Wśród najbardziej znanych prac Michaela Riedla, które pojawią się w BWA Sokół, będzie można znaleźć wykonane z czarnej, miękkiej tkaniny obrazy z serii Propozycje zmian. W ramach tej serii artysta wycina w czarnym materiale napis modern pojawiający się na logotypach różnych instytucji. Luźno zawieszona na ścianie tkanina gnie się, co powoduje, że litery tracą czytelność i wprowadzają element sugerujący przymus ciągłego ruchu lub zmiany.

Grę z konwencjami malarskimi podejmują również inne pokazane na wystawie obrazy artysty. Przy użyciu programów komputerowych Riedel remiksuje strony internetowe, na których mowa jest o nim jako artyście, jego pracach i innych artystycznych aktywnościach, często teksty krytyczne lub dokumentacje prac. Następnie artysta przenosi wydrukowane informacje na przestrzeń płótna. Również w przypadku tych działań pierwotne znaczenia ulegają tak samo celowym, jak przypadkowym zmianom, tworząc polifonię powtórzeń. Dominującymi motywami serii Poster Paintings są czarne lub kolorowe koła (lub ich fragmenty). Nawiązują one do programu Quark Xpress, w którym pojawiają się podczas operacji wykonywanych przez program lub gdy komputera zawiesza się.

Na zdjęciu: Michael Riedel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Michael Riedel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michael Riedel (ur. 1972 w Rüsselsheim) w 2000 roku ukończył studia na frankfurckiej Städelschule i École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Jest jednym z najbardziej interesujących i przedsiębiorczych twórców współczesnej sceny artystycznej w Niemczech. Ów wszechstronny artysta, określony przez krytykę mianem Digital Dandy (ze względu na wyraźny w jego twórczości wątek cyfrowego przetwarzania obrazu), od 2005 roku obecny jest także na amerykańskim rynku sztuki. Rozgłos przyniosły mu artystyczne działania w wynajętym domu przy ulicy Oskar-von-Millerstrasse 16 we Frankfurcie, gdzie wraz z przyjaciółmi i innymi artystami realizował serię działań polegających na powtórzeniach i re-inscenizacjach wystaw, odczytów, koncertów, seansów filmowych i innych kulturalnych wydarzeń w tym mieście. Znany krytyk, Roberto Ohrt, nazwał ów budynek miejscem działań sabotażowych albo domem cieni.

Od 2004 roku Michael Riedel prowadzi we Frankfurcie gdzie mieszka i tworzy cieszącą się dużą popularnością instytucję kulinarną pod nazwą Freitagsküche, łączącą dobre i zdrowe potrawy ze sztuką, muzyką oraz innymi formami zbiorowej interakcji. W 2012 roku jego twórczość ukoronowała wystawa retrospektywna Kunste zur Text (Sztuki do Tekstu) w prestiżowej Schirn Kunsthalle we Frankfurcie. Ponadto Michael Riedel wystawiał wielokrotnie w Galerii David Zwirner w Nowym Jorku (ostatnio w 2013 roku), Galerii Gabriele Senn w Wiedniu (2012), Kunstverein w Hamburgu (2010), Galerii Francesca Pia w Zurychu (2009), i Städel Museum we Frankfurcie (2008). Brał udział w grupowych wystawach w Galleria Cicica d`Arte w Turynie (2010), w Tate Modern w Londynie (2009), w wiedeńskiej Secesji (2003), na biennale sztuki współczesnej w Lyonie (2007) i I biennale w Moskwie (2005).

Kuratorka: Goschka Gawlik

Michael Riedel
Wernisaż: 7 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 7 lipca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu

Dodaj komentarz