• 2013-06-06

Marek Lapis z najnowszym londyńskim projektem w Gnieźnie

Od 7 czerwca w Es Te De Centrum Kultury Scena To Dziwna w Gnieźnie będzie można oglądać wystawę fotografii Marka Lapisa pt. London Calling. W ramach ekspozycji pokazane zostaną 31 fotografie powstałe w Londynie w tym roku.

Fot. Marek Lapis, „London Calling” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marek Lapis, „London Calling” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Lapis od dawna oprócz fotografii typowo reportażowej zajmuję się realizacją większych projektów streetowych i photodocument. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuję go przede wszystkim Człowiek i jego Emocje. Pokazuję to, na co większość patrzy, a jednocześnie nie zauważa. Swoje obrazy tworzy bezpośrednio na matrycy czy negatywie aparatu, przelewając swój bagaż doświadczeń wizualnych na ostateczny obraz fotograficzny.

Uwielbia obserwować ludzi w codziennych czynnościach i w nich znajdować esencje obrazu, a nie tworzyć nierealny świat w komputerze. Poszukuje wielu znaczeń wizualnych danej sytuacji, kompozycji, tak ażeby jeden obraz powiedział więcej niż tysiąc słów. Fotografując innych, poznaję coraz bardziej Siebie. Przedstawia momenty zawieszone w czasie, bez jednoznacznych odpowiedzi, widz sam zostaje z puentą, dla każdego indywidualną.

Marek Lapis urodził się w 1968 roku w Kłecku koło Gniezna. Obecnie mieszka w Koziegłowach pod Poznaniem. Jest doświadczonym fotografem i fotoreporterem w zawodzie pracuje od 25 lat. Ma wykształcenie kierunkowe fotograficzne. Pracował na etacie w tygodniku Wprost, a później założył własną Agencję Fotograficzno-Reklamową Artmedia Marek Lapis. Od tego czasu publikował zdjęcia w większości polskich gazet, czasopism i w wydawnictwach, oraz w za granicą m.in. : The Sunday Telegraph, Reuters, Big Pictures, Focus, Woche, Playboy, Press, Wprost, Polityka, National Geographic Polska, Newsweek Polska, Przekrój, Tygodnik Powszechny. Nagrody w wielu polskich i zagranicznych konkursach fotograficznych: I miejsce w BZ WBK Press Foto 2013, III miejsce Projekt Przetwórnia 2013, którego kuratorem jest Tomasz Gudzowaty; laureat: Grand Press Photo, Wielki Konkurs National Geographic, I International Sapixel Photo Contest 2013, Leica Contest Street Photography, Flaga RP w Obiektywie, Wielkopolska Press Photo (10 edycji).

Od 2002 roku współpracuje z Polską Agencja Fotografów FORUM w Warszawie. Oficjalny fotograf ONZ na COP 14 Światowej Konferencji w sprawie Zmian Klimatycznych w Poznaniu w 2008 roku,oraz projekty fotograficzne dla MSWiA i Ministerstwa Zdrowia w 2012 r. podczas polskiej prezydencji w UE. Uczestnik wielu warsztatów np. z Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers / WarsztatySztuka i Komputery Poszerzanie Wyobraźni: Ryszard Horowitz (fotokompozytor), Raymond H. DeMoulin (dyr. Center for Creative Imaging i v-prezes Eastman Kodak CompanyUSA), RobertBowen (prof. School of Visual Arts New York); czy: Warsztaty fotograficzne ze zdobywcą Nagrody Głównej World Press Photo 2012 Samuelem Arandą. Uwielbia poznawać nowych ludzi i miejsca, często podróżuje. Fotografia jest dla niego po pierwsze Pasją, a po drugie profesją.

Marek Lapis, London Calling
W ramach IV Festiwalu Wyobraźni
Wernisaż: 7 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 21 czerwca 2013 roku
Es Te De Centrum Kultury Scena To Dziwna w Gnieźnie

Dodaj komentarz