• 2013-06-06

Magiczny świat Bogdana Lesińskiego w Gdańsku

Od 12 czerwca w Oddziale Etnografii – Spichlerzu Opackim w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie można oglądać wystawę pt. Magiczny świat Bogdana Lesińskiego. Jest to ekspozycja monograficzna prac malarskich Bogdana Lesińskiego ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Centrum Wystawienniczego Fabryka Sztuk w Tczewie i zbiorów prywatnych rodziny Lesińskich.

Autor pracy: Bogdan Lesiński, wystawa „Magiczny świat Bogdana Lesińskiego”, Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki, Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Bogdan Lesiński, wystawa „Magiczny świat Bogdana Lesińskiego”, Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki, Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogdan Lesiński (1935-2005), malarz, którego twórczość mieści się w nurcie sztuki nieprofesjonalnej, jest autorem ponad pięciu tysięcy obrazów (nie licząc akwareli i rysunków). Całe jego życie związane było z Tczewem. Ukończył technikum mechaniczne, jednak jego prawdziwą pasją było malarstwo. Nie podjął kształcenia w tym kierunku obawiając się, że szkoła ograniczy swobodę jego twórczości. Unikał też oglądania wystaw i wydawnictw na temat malarstwa, by nie ulec zewnętrznym wpływom. Od 1960 roku pracował jako robotnik w Pomorskiej Fabryce Gazomierzy (późniejszy Predom-Metrix) w Tczewie, a gdy dostrzeżono jego talent, został przeniesiony na stanowisko plastyka odpowiedzialnego za propagandę wizualną zakładu. Wykonywał dekoracje z okazji rocznic i świąt państwowych, plansze z okazji Dnia Kobiet czy socjalistyczne gazetki ścienne itp. Dzięki niemu zakład pracy trzykrotnie zdobywał nagrody na wojewódzkich konkursach propagandy wizualnej.

Równolegle uprawiał w domu własne, zupełnie inne malarstwo. Tu uciekał od szarej, nużącej rzeczywistości w świat czystych, wyrazistych barw, realnych i nierealnych, baśniowych wręcz postaci i krajobrazów, wątków mistycznych i religijnych, zawieszonych w nieokreślonym czasie i przestrzeni, w sztafażu stylizowanej roślinności. Powstawały obrazy będące wyrazem jego nieograniczonej wyobraźni, przetwarzającej codzienne wydarzenia, zjawiska z otaczającego świata na malarskie wizje z pogranicza snu i jawy. W swoim malarstwie stworzył indywidualny, rozpoznawalny styl. Posługiwał się z powodzeniem różnymi technikami malarskimi i rysunkowymi: tempera, olej, akwarela, tusz, piórko, ołówek. Od 1958 roku brał udział w licznych konkursach i wystawach amatorskiej twórczości plastycznej – regionalnych, a od 1973 roku także ogólnopolskich. Po raz pierwszy zaprezentował swoje obrazy w Dworze Artusa w Gdańsku, otrzymując za nie pierwszą nagrodę. Mimo, że zdobywał kolejne nagrody, jego twórczość nie wzbudzała wówczas większego zainteresowania polskich znawców sztuki nieprofesjonalnej.

Wartość malarstwa Bogdana Lesińskiego w latach 70 XX wieku dostrzegła Desa, państwowa wówczas instytucja, handlująca dziełami sztuki. Firma ta skutecznie jeszcze przez lata 80 XX wieku promowała twórczość tczewskiego artysty za granicą, wystawiając i sprzedając jego obrazy we Włoszech, Szwajcarii, Szwecji, Niemczech (w tym kraju miał dwie wystawy indywidualne), Jugosławii, Austrii, Finlandii, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i Australii. Tymczasem w Polsce Lesiński pozostawał artystą znanym głównie lokalnie. Jego prace były prezentowane na ponad trzydziestu wystawach regionalnych i ogólnopolskich, ale odbywających się niemal wyłącznie na Pomorzu. (…)

Dopiero w 2009 roku dorobek artystyczny Bogdana Lesińskiego doczekał się wszechstronnego podsumowania i zaprezentowania na zorganizowanej w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, wystawie Bogdan Lesiński. Malowana księga duszy i w towarzyszącym jej katalogu. Obecna ekspozycja Magiczny świat Bogdana Lesińskiego jest kolejnym krokiem zmierzającym do zapewnienia malarstwu artysty właściwej rangi w nurcie sztuki nieprofesjonalnej i upowszechnienia wiedzy o nim i jego twórczości. Jest to także pierwsza monograficzna wystawa dorobku tego interesującego artysty w Gdańsku.

Bożena Olszewska

Autorka wystawy: Bożena Olszewska
Kurator wystawy: Barbara Maciejewska
Autorka aranżacji: Renata Godlewska

Magiczny świat Bogdana Lesińskiego
Wystawę można oglądać od 12 czerwca do 10 listopada 2013 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19
Gdańsk – Oliwa

Dodaj komentarz