• 2013-06-06

Nowe realizacje Gdańskiej Szkoły Muralu w Kiszyniowie i Bukareszcie

Młodzi polscy artyści, adepci Gdańskiej Szkoły Muralu po raz kolejny realizować będą murale za granicą. Swoje doświadczenia zdobyte na gdańskiej Zaspie przeniosą w przestrzeń mołdawskich i rumuńskich blokowisk. Od końca maja do połowy czerwca powstaną dwa nowe murale.

Autor: Gdańska Szkoła Muralu, wizualizacja muralu w Kiszyniowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Gdańska Szkoła Muralu, wizualizacja muralu w Kiszyniowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Kiszyniowie, na osiedlu Botanica powstanie już drugi mural wykonany przez Gdańską Szkołę Muralu. Pod kierunkiem Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla artyści: Justyna Posiecz – Polkowska, Anna Taut i Wojciech Woźniak stworzą mural według konceptu i projektu Anny Taut. Tegoroczną inspiracją dla artystów jest nazwa dzielnicy – Botanica oraz dekoracyjny charakter malarstwa monumentalnego. Jeleń widoczny w realizacji jest symbolem witalności, odrodzenia i siły.

Kolekcję zaczęli tworzyć w 2012 roku Rafał Roskowiński i Wojciech Woźniak z GSM oraz Alberto Şveţ z Kiszyniowa, którzy na zaproszenie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, wykonali pierwszy mural na osiedlu Botanica. Ich realizacja pt. Świat bez sierpa i młota poruszająca tematykę ruchu Solidarność jest jednym z pierwszych, współczesnych zaangażowanych dzieł sztuki w przestrzeni publicznej Kiszyniowa.

Justyna Posiecz – Polkowska, Anna Taut i Wojciech Woźniak wraz z Jackiem Zdyblem i Rafałem Roskowińskim po raz pierwszy zrealizują mural w Bukareszcie, w dzielnicy Militari. Koncept i projekt Jacka Zdybla odnosi się do tradycyjnej przyjaźni łączącej oba narody, nawiązuje symbolicznie m. in. do sytuacji Polaków, którym dzięki przychylności Rumunów udało się uciec z ogarniętego II wojną światową kraju. W projekcie został użyty motyw papierowego stateczka jako symbolu kruchości. Pokrywające go ludowe wzory, ukazują różnorodność ludzi, którzy skorzystali z rumuńskiej pomocy. Stateczek płynie szerokim szlakiem w barwach flagi rumuńskiej pozostawiając po sobie polski ślad.

Realizacja muralu zakończy się wernisażem – spotkaniem artystów, parterów projektu, zaproszonych gości, mediów i mieszkańców.

Gdańska Szkoła Muralu to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej skierowany do studentów uczelni artystycznych oraz młodych twórców. Stworzona do doskonalenia warsztatu twórców murali, wymiany doświadczeń, dyskusji oraz integracji środowiska.

Organizator Gdańskiej Szkoły Muralu: Instytut Kultury Miejskiej

Rafał Roskowiński (ur. 1966) – absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego). W latach 1990- 92 pracował na stanowisku asystenta w pracowniach malarskich na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz Wzornictwa i Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku. Od 1992 roku zaangażowany w artystyczną działalność Fundacji Sfinks w Sopocie. Od 1994 roku jako Rezydent Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku rozpoczyna realizację malowideł na ścianach Stoczni Gdańskiej. W 1995 roku powołuje Pracownię Murales i wraz z grupą artystów maluje kolejne murale w Gdańsku. W 1996 roku maluje pierwsze 16 filarów Węzła Kliniczna. Podczas obchodów 1000lecia Miasta Gdańska organizuje Międzynarodowy Festiwal Muralu, w efekcie którego powstaje 10 realizacji malarskich na ścianach budynków mieszkalnych osiedla Zaspa. W 2012 roku razem z Wojciechem Woźniakiem zrealizowali mural Świat bez sierpa i młota w Kiszyniowie. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Gdańskiej Szkoły Muralu.

Jacek Zdybel (ur. 1963) – malarz, grafik, rysownik, pedagog, prodziekan, dr hab ASP w Gdańsku. Studia w PWSSP (ASP) w Gdańsku. Dyplom w 1990 r. w Pracowni Malarstwa prof. Hugona Laseckiego. Początkowo asystent (obecnie prowadzący) w Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu prof. Andrzeja Dyakowskiego. I stopień kwalifikacji uzyskał w 1996 r. Zajmuje się grafiką projektową, rysunkiem, malarstwem ściennym, witrażem. Autor licznych realizacji ściennych na terenie Gdańska i Polski. Razem z Rafałem Roskowińskim współprowadzący Gdańską Szkołę Muralu. Sprawuje opiekę artystyczną nad wszystkimi muralami realizowanymi przez Gdańską Szkołę Muralu.

Justyna Posiecz-Polkowska (ur.1985) absolwentka ASP w Gdańsku, Wydział Malarstwa, specjalizacja: malarstwo ścienne i witraż. Finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2010). Zdobyła też I miejsce w konkursie Artystyczny Indeks Hestii (2005). Stypendystka Ministra Kultury. Od 2010 roku związana z Gdańską Szkołą Muralu, gdzie zaprojektowała i zrealizowała autorski mural upamiętniający 70. rocznicę powstania Dywizjonu 303 wzorowany na fotografii prasowej, wykonanej w Leconfield w październiku 1940 roku, przedstawiającej sylwetki lotników polskiego dywizjonu na tle brytyjskiego myśliwca. W 2013 roku wygrała Międzynarodowy konkurs MALL WALL ART na mural ściany Galerii Krakowskiej w Krakowie, który zrealizowała w maju 2013. Uczestniczyła także w zbiorowych realizacjach Gdańskiej Szkoły Muralu w 2010, 2011 i 2012.

Anna Taut (ur. 1984) otrzymała dyplom wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uzyskała w 2009 roku (aneks w pracowni Malarstwa ściennego i witrażu) W sztuce interesuje ją przede wszystkim człowiek i sposoby wyrażania jego indywidualności. Jej wypowiedzi oscylują od silnie emocjonalnego malarstwa sztalugowego aż do wyrażania się poprzez ruch i taniec. Fascynuje ją także praca ze szkłem artystycznym jak i ingerencja w przestrzeń poprzez sztukę muralu. Zdobyła wiele nagród, m.in. II Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Mall Wall na projekt muralu Galerii Krakowskiej (2013), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie Triennale z martwą naturą (2012) oraz Nagrodę Gryfa Pomorskiego za realizację sgraffito Mapa Nieba Heweliusza na elewacji kamienicy przy Skwerze Heweliusza na Starym Mieście w Gdańsku. Projektowała i realizowała murale na festiwalach Traffic Design (ATAK + Maciej Szupica, 2012), StrokeArtFair w Berlinie (2011). Uczestniczyła także w zbiorowych realizacjach Gdańskiej Szkoły Muralu na Zaspie (2010) i w Wiźnie (2012). Wraz z Adamem Romualdem Kłodeckim (Theosone) współtworzy ATAK crew- kolektyw zajmujący się street artem.

Wojciech Woźniak (ur.1987) to student IV roku Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i wielkoformatowym malarstwem ściennym. W 2010 i 2011 roku współprowadził warsztaty Młodzi Solidarni w Europejskim Centrum Solidarności. Od 2010 roku związany z Gdańską Szkołą Muralu. W 2010 roku zaprojektował i zrealizował aranżację bryły budynku przy ul. Pilotów 5 na gdańskim osiedlu Zaspa (wiatrołapy oraz mural na dwóch ścianach szczytowych). Uczestniczył w zbiorowych pracach Gdańskiej Szkoły Muralu w 2010, 2011 i 2012. W 2011 roku razem z Rafałem Roskowińskim zrealizował mural Miłosz na blokowisku na Zaspie oraz w 2012 roku mural Świat bez sierpa i młota w Kiszyniowie.

Gdańska Szkoła Muralu
Dwa murale powstają od końca maja do połowy czerwca
Kiszyniów i Bukareszt

Dodaj komentarz