• 2013-06-06

Jubileuszowy Festiwal Ryszarda Krynickiego już wkrótce w Krakowie

26 czerwca w Krakowie rozpocznie się Festiwal Ryszarda Krynickiego RK’70, zorganizowany z okazji 70-tych urodzin poety.

Jubileusz Ryszarda Krynickiego „RK70”, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jubileusz Ryszarda Krynickiego „RK70”, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal zorganizowany z tej okazji (RK’70. Jubileusz Ryszarda Krynickiego) będzie fetował, co oczywiste, przede wszystkim Krynickiego-poetę. Ale przecież Ryszard Krynicki to także tłumacz poezji – tu należy zwrócić uwagę na opublikowany ostatnio tom wierszy Paula Celana – i wydawca – w prowadzonym przezeń wespół z Krystyną Krynicką wydawnictwie a5 ukazały się wiersze poetów polskich wszystkich pokoleń: od Szymborskiej i Hartwig przez Polkowskiego i Barańczaka do Sendeckiego i Świetlickiego.

Ryszard Krynicki to także miłośnik książek, ich namiętny zbieracz. I wszystkie te pola aktywności twórczej, zawodowej i życiowej organizatorzy będą chcieli pokazać podczas trzech dni festiwalu RK’70, a pomogą im w tym m.in.: Masza Potocka, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Adam Michnik, Piotr Piotrowski, Krzysztof Siwczyk, Andrzej Sosnowski, Grzegorz Turnau oraz Pablopavo.

Zwieńczeniem jubileuszu będzie wielkie czytanie wierszy dla Ryszarda Krynickiego i z Ryszardem Krynickim w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. A wcześniej odbędą się spotkania w także krakowskich MOCAK-u i Centrum Kultury Żydowskiej Fundacji Judaica.

Ryszard Krynicki – urodzony 28 czerwca 1943 w Sankt Valentin (Lager Wimberg) w Austrii wybitny polski poeta, tłumacz, wydawca i uczestnik opozycji demokratycznej z czasów PRL-u obchodzi w tym roku 70. rocznicę urodzin.

Festiwal Ryszarda Krynickiego RK’70
Festiwal odbędzie się w dniach od 26 do 28 czerwca 2013 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
Centrum Kultury Żydowskiej Fundacji Judaica w Krakowie

Dodaj komentarz