Filip Springer w Starym Browarze

5 czerwca o godz. 18.00 w poznańskim Starym Browarze odbędzie się spotkanie z Filipem Springerem, autorem książki Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach.

Filip Springer: „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Filip Springer: „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Zaczyn to błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Syn Norwega i Rosjanki wojnę spędza w Wilnie, gdzie przyłącza się do polskiej partyzantki. Po wojnie studiuje architekturę i wyjeżdża na stypendium do Paryża. Tam trafia do pracowni Jeannereta i odwiedza wielkich malarzy, m.in. Picassa, któremu udziela kilku cennych rad. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie, wraca do kraju, gdzie wraz z żoną, Zofią, pracuje jako architekt i tworzy koncepcję Formy Otwartej. Projekty Hansenów są śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi — kto nie chciałby mieć mieszkania skrojonego na własną miarę? Niestety, w szarej rzeczywistości PRL-u pomysły te ulegają pewnym modyfikacjom, na co architekci nie mają już wpływu.

Filip Springer (ur.1982) ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Autor reportażu: Miedzianka. Historia znikania (finały: Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego) oraz książki: Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u.

Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Organizatorami spotkania są Księgarnia Bookarest i Wydawnictwo Karakter.

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
5 czerwca 2013 r., godz. 18.00
Słodownia +1, Stary Browar
Poznań

Dodaj komentarz