• 2013-06-05

W samo południe w Wałbrzychu

7 czerwca w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędzie się premiera spektaklu W samo południe w reżyserii Wojtka Ziemilskiego.

W samo południe – plakat, projekt Joanna Howańska (źródło: materiały prasowe)

W samo południe – plakat, projekt Joanna Howańska (źródło: materiały prasowe)

W samo południe – spektakl, dla którego punktem wyjścia był 4 czerwca 1989 roku – dzień wyborów do Sejmu i Senatu i demokratycznego zwycięstwa demokratycznej opozycji wywodzącej się z Solidarności. W toku pracy nad spektaklem zespół aktorski odnalazł i rozmawiał z kandydatami z 1989 roku z regionu wałbrzyskiego, pytając o motywacje działań i wybory dokonywane przez nich po 4 czerwca 1989 roku. W samo południe nie jest jednak ani spektaklem dokumentalnym, ani opowieścią o zwycięstwie.

Twórcy W samo południe zdecydowali się na kolektywne poszukiwanie obrazów i śladów pamięci oraz sensów ukrytych w sposobach mówienia i odruchowych skojarzeniach na temat przełomu określanego symboliczną datą 4 czerwca 1989 roku. Spektakl jest więc efektem zbiorowego procesu, w którym sceniczne obrazy oraz kształt tekstu były wypracowywane w ramach pracy bezpośrednio na scenie, poprzedzonej niemal dziennikarskim docieraniem do uczestników tych wydarzeń, języków i własnej, często intymnej pamięci. Jak piszą twórcy – zrezygnowali z pretensji do kreowania uogólnionej narracji o tożsamości zbiorowej wybierając różnorodność, a nie zgodność głosów, wyjątkowość, indywidualizm i odwołanie do tego, co może stanowić część wspólną polityczno-prywatnego życia.

Spektakl wyreżyserował Wojtek Ziemilski – reżyser tworzący na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i performansu, autor m.in. spektakli Mała narracja, Mapa, Prolog, Pokrewni. Współpracował m.in. z TR Warszawa, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Reżyseria: Wojtek Ziemilski
Dramaturgia: Sebastian Liszka
Reżyseria świateł: Karolina Gębska
Asystentki reżysera: Katarzyna Lemańska, Karolina Wycisk
Obsada/współpraca dramaturgiczna: Sara Celler-Jezierska, Małgorzata Łakomska, Rozalia Mierzicka, Piotr Mokrzycki, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn

W samo południe, reż. Wojtek Ziemilski

Premiera: 7 czerwca, godz. 19.00 / Duża Scena
8 czerwca,  godz. 19.00 / Duża Scena
9 czerwca, godz. 18.00 / Duża Scena
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Dodaj komentarz