• 2013-06-05

Wokół Czerwonego kaliko Roya Villevoye’a

6 czerwca w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się spotkanie towarzyszące wystawie holenderskiego artysty Roya Villevoye’a, przygotowanej w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Roy Villevoye , Amalia Tomamnák, Er, Asmat, Papua 2000, C – print ze slajdu, 190 x 125 cm, dzięki uprzejmości Motive Gallery, Bruksela, Belgia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roy Villevoye , Amalia Tomamnák, Er, Asmat, Papua 2000, C – print ze slajdu, 190 x 125 cm, dzięki uprzejmości Motive Gallery, Bruksela, Belgia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie towarzyszące prezentacji projektu Czerwone kaliko, zorganizowanej w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Biorąc za punkt wyjścia wystawę Roya Villevoye’a, spróbujemy osadzić przywiezione przez autora koszulki Asmatów w konkretnym kontekście kulturowym i geopolitycznym. Dopełnione historiami obiektów wytworzonych przez społeczności Nowej Gwinei (między innymi ceramikę użytkową czy olbrzymi bęben szczelinowy), pozwolą zapoznać się szerzej z dawną i dzisiejszą kulturą Papuasów.

Współczesna tożsamość rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej (część Nowej Gwinei), regionu należącego od 1963 roku do Indonezji, nieustannie poddawana jest wyzwaniom globalizującego się świata. Na całym świecie jednak, mimo postępującej unifikacji wzorów zachowań, sposób postrzegania otaczających człowieka rzeczy, różni się w zależności od czasu i miejsca, w którym żyjemy.

Większość społeczności Pacyfiku postrzega rzeczy w kontekście wierzeń, społecznych relacji i własnej kultury. W tym sensie przedmioty odgrywają istotną rolę z punktu widzenia lokalnej tożsamości. Same w sobie jednak są tylko środkiem do osiągnięcia konkretnego celu. Zachowanie ich nie jest uznawane za istotne: zawsze przecież można je zreperować, przemalować, zastąpić czymś innym. Co więcej, niektóre rytualne przedmioty wręcz powinny zostać zniszczone po dokonaniu obrzędu. Czy ta sama rzecz jest tym samym dla mieszkańca Papui Nowej Gwinei, dla europejskiego artysty, kolekcjonera, antropologa i kuratora muzealnego?

Prowadzenie: Jacek Kukuczka, kustosz MEK

Roy Villevoy, Czerwone kaliko. Spotkanie towarzyszące wystawie
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2013
Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2013 roku o godzinie 18.00
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
ul. Krakowska 46
Kraków

Dodaj komentarz