• 2013-06-05

Polskie premiery na 48. MFF w Karlowych Warach

4 czerwca organizatorzy 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach ogłosili program najważniejszych sekcji tej imprezy.

„Papusza", fot. K. Ptak, W. Staroń, „Płynące wieżowce", „Dziewczyna z szafy", fot. A. Rzepka (źródło: materiały prasowe)

„Papusza", fot. K. Ptak, W. Staroń, „Płynące wieżowce", „Dziewczyna z szafy", fot. A. Rzepka (źródło: materiały prasowe)

Wśród najciekawszych nowych tytułów z całego świata znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Podobnie jak podczas ubiegłych edycji w Konkursie Głównym znalazł się film polski. Wśród 14 konkursowych tytułów, które powalczą o Kryształowy Globus, znalazł się współfinansowany przez PISF film Papusza Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Będzie to światowa premiera tego obrazu. Filmy konkursowe oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżyserki Agnieszki Holland.

Nowy film twórców nagrodzonych w Karlowych Warach w 2005 roku za film Mój Nikifor (Nagroda Główna – Kryształowy Globus, nagroda za najlepszą reżyserię oraz nagroda dla najlepszej aktorki Krystyny Feldman) to oparta na faktach dramatyczna historia Papuszy – pierwszej romskiej poetki, która zapisała swoje wiersze oraz pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu, której utwory trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. W filmie główne role zagrali Jowita Budnik (Papusza) i Antoni Pawlicki (Jerzy Ficowski). Autorami zdjęć do filmu są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń, muzykę stworzył Jan Kanty Pawluśkiewicz, a producentem jest Lambros Ziotas (Argomedia Production).

W konkursowej sekcji East of the West, która prezentuje debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej, znalazły się dwa współfinansowane przez PISF obrazy: Płynące wieżowce Tomasza Wasilewskiego (jego debiut W sypialni prezentowano podczas ubiegłorocznego festiwalu w sekcji Forum Niezależnych; Płynące wieżowce światową premierę miały podczas MFF Tribeca w Nowym Jorku) oraz Dziewczyna z szafy – pełnometrażowy debiut Bodo Koxa, który już 14 czerwca trafi do polskich kin.

W konkursie filmów dokumentalnych wśród 16 tytułów znalazł się pełnometrażowy film Lalkarz (The Man Who Made Angels Fly) Wiktorii Szymańskiej. Film ten jest biograficzną impresją, w której polska reżyserka opowiada o życiu Michaela Meschke –  urodzonego w Gdańsku w 1931 roku jednego z najsłynniejszych twórców teatru lalek na świecie. Wśród konkursowych dokumentalnych filmów krótkometrażowych znalazł się film Rogalik Pawła Ziemilskiego, prezentowany dotąd m.in. na festiwalu IDFA w Amsterdamie.

Do konkursowej sekcji Forum Niezależnych (Forum of Independents) został wybrany film fabularny Kamczatka Jerzego Kowyni (produkcja Sagittarius Film). Film opowiada o kilku dniach z życia więźnia, który otrzymuje przepustkę by uczestniczyć w pogrzebie swojej matki.

48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach
28 czerwca – 6 lipca 2013 r.
Karlowe Wary
Czechy

Dodaj komentarz