• 2013-06-05

Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz…

Od 21 czerwca na ekranach kin będzie można oglądać film Petera Mettlera pt. Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz. 

Kadr z filmu „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Twórcą tego filmu jest wizjoner, którego adekwatniej byłoby nazwać kompozytorem obrazu i dźwięku. Peter Mettler z kamerą przemierza świat, aby zbadać ludzkie koncepcje czasu. Jego film jest urzekającym połączeniem filmu dokumentalnego i spekulacji filozoficznej, poszerzającej ludzkie horyzonty.

Podobnie jak film Hazard, bogowie i LSD (Nagroda Millennium na festiwalu Planete+ Doc 2004), tak i Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz jest nie tylko obrazem oszałamiającym wizualnie, lecz przede wszystkim bogatym we wnikliwe przemyślenia na temat natury czasu. I znów, jak w poprzednim filmie, Mettler kieruje się raczej intuicją, a nie naukowymi obserwacjami. Pokazuje, że czas jest konceptem, który pozwoliliśmy sobie narzucić i istnieją inne jego perspektywy.

W drodze poprzez świat i czas Mettler odnajduje niesamowite połączenia pomiędzy pozornie oddalonymi od siebie rzeczami: wzory malowideł w świątyni buddyjskiej przypominają kolorowy układ kręgów w tunelu CERN-u pod Genewą. Obrazując połączenia między pierwotnym mistycyzmem i najnowszymi odkryciami współczesnej nauki, Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz staje się filmem dziwnie bliskim – jakby przypominającym zapomnianą już przez nas prawdę o świecie.

Wybrane nagrody i festiwale:

  • 2013 – Planete+ Doc Film Festival
  • 2012 – MFF Locarno
  • 2012 – IDFA, Amsterdam
  • 2012 – MFF Toronto

Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz (The End of Time)
Reż. Peter Mettler, Szwajcaria, 2012, 109 min
Dystrybucja: Against Gravity
W kinach od 21 czerwca 2013 r.

Dodaj komentarz