• 2013-06-05

Jack Strong, zdjęcia w Waszyngtonie

Do niezwykłego spotkania doszło w Waszyngtonie, na planie nowego filmu Władysława Pasikowskiego pt. Jack Strong. Pracującą ekipę filmową odwiedził profesor Zbigniew Brzeziński.

Krzysztof Pieczyński i Zbigniew Brzeziński, fot. B. Stadnicki (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Pieczyński i Zbigniew Brzeziński, fot. B. Stadnicki (źródło: materiały prasowe)

Znany politolog, doradca Jimmy’ego Cartera, pojawił się na planie w chwili, gdy nagrywane były sceny z udziałem Krzysztofa Pieczyńskiego, wcielającego się w jego postać. Dzięki charakteryzacji stworzonej przez Janusza Kaleję (W ciemności) udało się uzyskać rewelacyjny efekt – aktor wygląda jak swój pierwowzór.

Krzysztof Pieczyński zdradził, że spotkanie było dla niego niezwykłym przeżyciem:

Profesorowi Zbigniewowi Brzezińskiemu przedstawił mnie ambasador Jerzy Koźmiński. W oczach Profesora zobaczyłem to, co widziałem w wywiadach telewizyjnych przez wiele lat: siłę, inteligencję, uśmiech i współczucie. Obecne wszystkie na raz. Stwierdziłem, że nie będę umiał tego podrobić. Profesor Brzeziński natychmiast przyznał mi prawo twórcy roli, a nie odtwórcy. Gdy odchodził patrzyłem za nim długo. Coś ścisnęło mi serce.

Co łączyło profesora Zbigniewa Brzezińskiego z tytułowym Jackiem Strongiem? To właśnie do Brzezińskiego, współpracującego blisko z prezydentem USA w latach zimnej wojny, dotarł w 1980 roku raport autorstwa Kuklińskiego, w którym zdradzał plan wkroczenia do Polski wojsk radzieckich i armii innych państw Układu Warszawskiego.

W filmowej adaptacji tych wydarzeń w roli pułkownika Kuklińskiego będzie można zobaczyć Marcina Dorocińskiego (Obława, Róża), jego żonę zagra Maja Ostaszewska (Katyń). Ponadto na ekranie: Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Paweł Małaszyński oraz Krzysztof Globisz. Do obsady Jacka Stronga zaangażowano także amerykańskich aktorów: Patricka Wilsona (Prometeusz) oraz Dagmarę Domińczyk (Hrabia Monte Christo). Reżyserem filmu jest Władysław Pasikowski (Pokłosie).

Producentem filmu jest Scorpio Studio; koproducentami – ITI Cinema, Orange i Tauron Polska Energia. Film współfinansuje PISF. ITI Cinema jest również dystrybutorem filmu.

Jack Strong
Reżyseria: Władysław Pasikowski
Obsada: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Krzysztof Pieczyński, Patrick Wilson, Dagmara Domińczyk
W kinach od 7 lutego 2014 r.

Dodaj komentarz