• 2013-06-05

Rusza druga odsłona Festiwalu Literackiego Przeczytać Białystok

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów zapraszają na Festiwal Literacki Przeczytać Białystok 2013, który potrwa od 6 do 9 czerwca. To druga odsłona działań promujących literaturę i czytelnictwo w przestrzeni miasta, poza miejscami typowymi dla życia literackiego.

Festiwal literacki Przeczytać Białystok 2013, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal literacki Przeczytać Białystok 2013, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ideą festiwalu Przeczytać Białystok jest wyprowadzenie literatury z biblioteki, bo książka żyje dopiero w rękach i wyobraźni czytelnika. Czytania książek i rozmowy o literaturze w przestrzeni miasta uruchamiają nowe konteksty.

Głównymi wydarzeniami festiwalu, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie akcja TUczyTAMy – publiczne czytania literatury w przestrzeni miejskiej, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego oraz spotkania z Autorami: ks. Adamem Bonieckim, Wojciechem Tochmanem, Marcinem Wrońskim, Jakubem Ćwiekiem, prof. Zbigniewem Mikołejką, Magdaleną Tulli, Elizą Mórawską, Marcinem Świetlickim, Izabelą Meyzą i Witoldem Szabłowskim oraz Ignacym Karpowiczem.

Białystok cały czas czeka na swoje odczytanie. Pojawiają się wprawdzie książki m.in. Ignacego Karpowicza, Miry Łukszy, Krzysztofa Gedroycia, Grzegorza Kasdepke i wielu innych, ale takiego totalnego odczytania jak festiwal Przeczytać Białystok jeszcze nie było. Zaprosiliśmy uznanych pisarzy z całego kraju, aby opowiedzieli nam, jak poznawać przestrzeń, która z racji swojego wielokulturowego skomplikowania wręcz domaga się, by snuć o niej liczne narracje. Ale same książki to nie wszystko – Białegostoku należy nauczyć się czytać

Mówi Marek Kochanowski ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów.

Książki do akcji TUczyTAMy ofiarowały Wydawnictwa-Partnerzy: Agora, Czarne, Czarna Owieczka, Czytelnik, EneDueRabe, Iskry, Krytyka Polityczna, Marginesy, Pogranicze, Zakamarki, Znak.

Pozycje z tych Wydawnictw będzie można kupić na festiwalowym kiermaszu. Uczestnicy festiwalu będą mieli także okazję wymienić się swoimi książkami z innymi osobami.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Szymona Bogacza i Danę Łukasińską, warsztaty wycinania wierszy z udziałem Damiana Kudzinowskiego i Marka Kochanowskiego, warsztaty kamishibai, slam poetycki prowadzony przez Andrzeja Bajguza, panele dyskusyjne o literaturze, kiermasz książek, spacer literacki, rowerowa wycieczka literacka Wojtka Koronkiewicza, koncert zespołu ZEROVA, który grać będzie teksty GOMBROWICZA oraz film dokumentalny o Sokracie Janowiczu, udostępniony dzięki życzliwości Telewizji Biełsat.

Przeczytać Białystok 2013
Festiwal odbędzie się w dniach od 6 do 9 czerwca 2013 roku
Białystok

Dodaj komentarz