• 2013-06-05

Uwikłane w płeć z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich w Olsztynie

Od 4 lipca w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich pt. Uwikłane w płeć. Kuratorem ekspozycji jest Adam Mazur.

Fot. Jadwiga Sawicka, „Kłamała”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jadwiga Sawicka, „Kłamała”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powstawaniu tej wyjątkowej, prywatnej kolekcji od początku przyświecał konkretny zamysł: aby poprzez najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej stworzyć możliwie szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. Matka Polka. Performerka. Dziewczyna z sąsiedztwa. Skandalistka. Polska Wenus. Kura domowa. Obiekt seksualny. Ikona pop-kultury. Lwica salonowa. Każde z tych wcieleń kobiecej tożsamości jest na tej wystawie obecne. I co szczególnie istotne – jest obecne w interpretacji najwybitniejszych twórców polskiej fotografii.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z kolekcji, w której znajdują się m.in. prace tak wybitnych artystów/artystek jak m.in. Natalia LL, Ewa Partum, Alicja Żebrowska, Marta Deskur, Jadwiga Sawicka, Barbara Konopka, Teresa Gierzyńska. Ale także dzieła autorek młodszego pokolenia z Anetą Grzeszykowską, Agnieszką Polską, Katarzyną Majak, Dorotą Kozieradzką czy Anną Senkarą.

W kolekcji znalazły się również prace klasyków fotografii: Tadeusza Rolke, Edwarda Hartwiga, Pawła Pierścińskiego, Wojciecha Prażmowskiego czy Wojciecha Plewińskiego z urzekającymi młodzieńczymi portretami Beaty Tyszkiewicz włącznie.

Adam Mazur

Kurator: Adam Mazur
Współpraca: Anna Hekmat

Uwikłane w płeć – wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich
Wernisaż: 4 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2013 roku
BWA Galeria Sztuki
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Olsztyn

Dodaj komentarz