• 2013-06-05

16. Salon Plakatu Polskiego na 45. urodziny Muzeum Plakatu

4 czerwca w Muzeum Plakatu w Wilanowie rozpocznie się 16. Salon Plakatu Polskiego – obiektywny przegląd polskiej sztuki plakatu. Tegoroczna wystawa towarzyszy obchodom 45-lecia Muzeum Plakatu w Wilanowie i jest wiodącą imprezą roku jubileuszowego Muzeum. W ramach ekspozycji będzie można oglądać ponad 500 plakatów mistrzów i początkujących twórców.

Kaja Ryszard, „Polska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kaja Ryszard, „Polska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa o ponad 30-letniej tradycji, jest jedną z najbardziej nieprzewidywalnych i demokratycznych prezentacji współczesnej sztuki graficznej. To wyjątkowe wydarzenie artystyczne pozwala poznać najnowsze trendy w grafice użytkowej, prześledzić wyrażone w plakacie życie naszego kraju, a także zaobserwować narodziny nowych gwiazd tej sztuki. W tym roku 16. Salon Plakatu Polskiego to święto podwójne. Wystawa jest wiodącą imprezą jubileuszową Muzeum Plakatu w Wilanowie, które w 2013 roku obchodzi 45. rocznicę istnienia.

Podczas 16. Salonu Plakatu Polskiego będzie można podziwiać twórczość mistrzów gatunku, uznanych polskich artystów, a także prace młodych plakacistów i debiutantów. To swoiste połączenie klasyki i nowoczesności, doświadczenia i świeżości sprawia, że ekspozycja ma charakter eklektyczny, łączy w sobie wiele nurtów, inspirując do dalszej twórczości i poszukiwań.

Otwarta forma wystawy, w ramach której każdy mógł zgłosić swoją pracę, czyni ją na wskroś demokratyczną i sprzyja udanym debiutom. Oglądać możemy wszystkie, spełniające założenia regulaminu dzieła, niepoddawane ocenie jury ani żadnej selekcji. To obiektywny przegląd polskiej sztuki plakatu. Przepojone barwami, awangardowymi pomysłami prace są plastyczną interpretacją najważniejszych wydarzeń kulturalnych, politycznych i społecznych ostatnich dwóch lat.

Rafał Nowakowski, komisarz wystawy

Tegoroczny 16. Salon Plakatu Polskiego jest wiodącą imprezą jubileuszową Muzeum Plakatu w Wilanowie, które w tym roku obchodzi 45. rocznicę istnienia. Powołane jako pierwsze na świecie muzeum poświęcone sztuce plakatu, wciąż prężnie się rozwija prowadząc oprócz organizacji wystaw także działalność wydawniczą. Obecnie placówka może pochwalić się liczącą 57 000 tytułów kolekcją plakatu artystycznego w tym zbiorem ponad 33 000 tytułów plakatu polskiego. Muzeum Plakatu w Wilanowie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

16. Salon Plakatu Polskiego
Wystawę można oglądać od 4 czerwca do 31 sierpnia 2013 roku
Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział MNW
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Warszawa

Dodaj komentarz