• 2013-06-04

Cztery kobiety w Galerii Pod Sztrychem

Od 1 czerwca w Galerii Pod Sztrychem w Bytomiu można oglądać wystawę pt. Sztuk 4. Cztery kobiety – cztery nie-pokoje… . Organizatorem ekspozycji jest galeria BWA w Tarnowie.

Wystawa „Sztuk 4”, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Sztuk 4”, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Tabisz o wystawie:

Cztery kobiety – to jakby cztery pokoje w filmie Quentina Tarantino z porywającą rolą główną genialnego Tima Rotha. Historia równie intrygująca i mająca odmienne, frapujące wątki w zamkniętych apartamentach zwariowanego hotelu. W każdym z pokojów, jak w osobnym i tajemniczym wnętrzu każdej kobiety, rozgrywają się misterne intrygi (nieprzewidywalne w swej zmysłowej subtelności) oraz mają miejsce gwałtowne napady agresji, w efekcie postępującej destrukcji uczuć. Kobiety bywają nieosiągalne, a te zdobywane i zdobyte również manifestują swoją niezależność i wolność w najmniej oczekiwanym momencie. Żar namiętności i porywy uczuć niczego nie mogą tu zmienić. Rozpoczyna się gra, na śmierć i życie, jak w piosence Leonarda Cohena. Między kobietą a mężczyzną rodzi się wojna – na śmierć i życie! Walka o miłość albo o śmierć, z wyrokiem brutalnego porzucenia i pogardy…

Aleksandra Zuba- Benn odbyła studia w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych ( obecnie Uniwersytet Artystyczny ) w Poznaniu. W 1986 roku otrzymała dyplom z gobelinu w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz. W 2010 roku otrzymała przewód kwalifikacyjny I stopnia z malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje w Zespole Szkół Plastycznych oraz Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie.

Anna Śliwińska – Kukla odbyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymała dyplom w 1994 roku na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz w Pracowni Tkaniny Artystycznej u prof. Ryszarda Kwietnia i prof. Lilli Kulki. Aneks w Pracowni Projektowania Książki i Typografii u prof. Romana Banaszewskiego.

Dorota Bernacka odbyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymała dyplom w 1987 roku w Pracowni Wklęsłodruku prof. A. Pietscha oraz w Pracowni Projektowania Książki i Typografii prof. Romana Banaszewskiego. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Grupy Tarnowscy Artyści, Grupy Sztuk4, udział w działaniach Grupy Ruchome Święto.

Renata Stadler odbyła studia w PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP). Otrzymała dyplom 1994 na Wydziale MGRZ (malarstwo grafika rzeźba) w Pracowni Malarstwa prof. Konrada Jarodzkiego. Uprawia malarstwo, zajmuje się grafiką, konserwacją wciąż poszukuje nowych tworzyw i środków wyrazu.

Artystki: Dorota Bernacka, Renata Stadler, Anna Śliwińska-Kukla, Aleksandra Zuba-Benn

Wystawa będzie także prezentowana w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach (ul. Wróblewskiego 10A) od 21 czerwca do 17 lipca. Wernisaż: 21 czerwca, godz. 18.00

Sztuk 4. Cztery kobiety – cztery nie-pokoje…
Wystawę można oglądać od 1 do 16 czerwca 2013 roku
Finisaż: 15 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Galeria Pod Sztrychem w Bytomiu, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1
ul. Powstańców Warszawskich 12
Bytom

Dodaj komentarz