• 2013-06-04

Rusza Konkurs Sztuki na Bilbordach Art Moves 2013

Do 22 lipca można nadsyłać pracę na konkurs 6. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves 2013. Zaproszenie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych osób, artystów, studentów. Autor najlepszej pracy otrzyma Główną Nagrodę w wysokości 7000 PLN. Praca konkursowa ma być twórczą wypowiedzią artystyczną, nawiązującą do konkursowego hasła, które w tym roku brzmi: Wspólnota czy jednostka? Wsparcie czy kontrola?.

Logo Międzynarodowego Konkursu Sztuki na Bilbordach Art Moves 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo Międzynarodowego Konkursu Sztuki na Bilbordach Art Moves 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkursowe hasło można traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Od tysięcy lat ludzie żyli we wspólnotach. Wspólnota pomagała jednostkom przetrwać i od wspólnoty w zasadniczym stopniu zależał los jednostki. Równocześnie jednostka, współtworząc wspólnotę, wpływała na los społeczności. To dzięki wspólnemu wysiłkowi członków plemienia udawało się upolować zwierzynę czy odeprzeć wrogów – jednostka nie dałaby rady samodzielnie przetrwać w ówczesnym świecie.

Jednak obecnie, wraz ze zmianami społecznymi, technologicznymi i ekonomicznymi oraz w obliczu współczesnego indywidualizmu ta współzależność między jednostką a wspólnotą nie jest już taka oczywista. Co współcześnie jest ważniejsze: jednostka czy wspólnota? Czy jesteśmy w stanie żyć całkowicie niezależnie, poza wszelkimi wspólnotami? Czy wspólnoty, zarówno te duże – państwowe czy etniczne, jak i te małe – sąsiedzkie, koleżeńskie, rodzinne są aktualnie w stanie kryzysu?

Czy można funkcjonować jako niepowiązane ze sobą jednostki, bez trwałych więzi i wspólnej tożsamości? A co, jeśli nie jest to możliwe? Jak zbudować wspólnotę, by dawała możliwość rozwoju poszczególnym jednostkom? Czy wspólnota powinna wspierać czy też kontrolować jednostki? Czy z kolei jeden człowiek ma prawo kontrolować całą wspólnotę? Jak odnaleźć równowagę? Na jakich zasadach zbudować globalną wspólnotę ludzką, byśmy wszyscy razem mogli w niej funkcjonować? Co jest ważniejsze: Wspólnota czy jednostka? Wsparcie czy kontrola?

10 najlepszych prac, wyłonionych przez międzynarodowe jury zostanie pokazanych na bilbordach w przestrzeni miejskiej Torunia we wrześniu/ październiku 2013.

Konkurs Sztuki na Bilbordach Art Moves 2013
Konkurs jest częścią 6 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves 2013
Prace można nadsyłać do 22 lipca 2013 roku na adres: artmoves@tlen.pl

Dodaj komentarz