• 2013-06-04

Festiwal muzyczny Instalakcje

Druga odsłona festiwalu instalacji muzycznych i rzeźb dźwiękowych Instalakcje, pod opieką kuratorską Wojtka Blecharza i Pawła Mykietyna, potrwa od 8 do 9 czerwca w Teatrze Nowym w Warszawie.

„Instalakcje" (źródło: mat. prasowe)

„Instalakcje" (źródło: mat. prasowe)

Festiwal instalacji: co za paradoks. Oto forma, która z założenia miała ingerować w codzienną przestrzeń miejską czy nawet konwencjonalną przestrzeń wystawy. Miała wytrącać z nawyków patrzenia i słuchania, prowokować i drażnić, teraz sama staje się przedmiotem kontemplacji, muzealnym niejako obiektem. Festiwal, przegląd, galeria instalacji. Inaczej wyostrzamy wzrok, gdzie indziej nadstawiamy ucha. Spacerujemy muzealnym krokiem.

Ale to w końcu nie muzeum, tylko była zajezdnia MPO, mroczna postindustrialna przestrzeń, w której mieści się warszawski Teatr Nowy. Główna hala z półkolistym sklepieniem, wspornikami i świetlikami. Lampy w wysokich kloszach. Metalowe szafki robotników, drewniane szufladki archiwów. Jednak najbardziej niezwykłe jest podłoże. Pozornie to ubita ziemia niczym wiejskie klepisko, miękkie i czarne. Ale to nie ziemia, lecz gruba warstwa smaru, ściekającego latami z tysięcy pojazdów MPO i wbijana butami jego setek pracowników. To warstwa żywej i pachnącej historii. W takich właśnie wnętrzach – jakże innych od świetlistego ogrodu i wytwornego pałacu Królikarni – zagości druga edycja festiwalu instalacji muzycznych.

Autorzy instalacji muzycznych: John Cage, Sivan Cohen Elias, Johannes Kreidler, Marianthi Papalexansri-Alexandi, Stefan Prins & Nadar Ensemble, Jagoda Szmytka, Zimoun.

Festiwal Muzyczny Instalakcje:
od  8 do 9 czerwca 2013
Teatr Nowy, Hala Warsztatowa, ul. Madalińskiego 10/16
Warszawa

Dodaj komentarz