• 2013-06-04

Import/Export: Kontekst

5 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu Import/Export pt. Kontekst.

Import/Export: Kontekst (źródło: materiały prasowe organizatora)

Import/Export: Kontekst (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słynne fuck context Rema Koolhasa jako architektoniczne credo jest tak samo niemożliwe do spełnienia jak postulat autonomii w sztuce. Żadnemu twórcy nie uda się uwolnić od systemu, w którym tkwi. Nawet projektując w komputerze model miasta oddalonego o pięć tysięcy kilometrów, którego ani budowy ani lokalnego kontekstu nigdy nie zobaczymy – jesteśmy uwikłani w globalny kontekst neoliberalnej gospodarki. Być może wolność i prawdziwa autonomia polega na wniknięciu w głąb we wszystkie warstwy – te najbardziej podskórne, niewidoczne, niematerialne.

W filmie dokumentalnym Michaela Madsena Into Eternity reżyser wchodzi z kamerą do repozytorium odpadów radioaktywnych budowanego głęboko pod powierzchnią ziemi na terytorium Finlandii. Film skupia się na pytaniu w jaki sposób przygotować miejsce budowy dla odpadów, które będą aktywne przez najbliższe sto tysięcy lat. Jak budować dla ludzi z przyszłości, których kontekstu i sposobu myślenia nie możemy przewidzieć, a którzy odziedziczą świat po nas za sto tysięcy lat?

Jaki ślad po sobie zostawimy i jak myśleć o architekturze w kontekście przyszłości opowiedzą nam młodzi architekci Emilia Walędzik i Adam Melcher.

Import/Export: Kontekst
5 czerwca 2013 r., godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz