• 2013-06-04

Christian Jankowski po raz pierwszy retrospektywnie w Polsce

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie przygotowało pierwszą w Polsce, obszerną prezentację twórczości wybitnego, niemieckiego artysty Christiana Jankowskiego (ur. 1968). Jankowski, który należy do grona najciekawszych współczesnych artystów postkonceptualnych, analizuje w swoich pracach istotne problemy związane z rolą artysty i sztuki we współczesnym społeczeństwie.

Autor wideo: Christian Jankowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor wideo: Christian Jankowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z okazji wystawy, na którą złoży się retrospektywny przegląd prac artysty z lat 1992 – 2012, Christian Jankowski przygotował także nowy projekt zatytułowany Historia wagi ciężkiej, łączący ze sobą w oryginalny sposób sport, sztukę i historię. Artysta podejmuje w nim kwestię funkcjonowania przestrzeni publicznej, a konkretnie miejsc naznaczonych symboliką ulokowanych w nich pomników oraz rzeźb. Odnoszą się one najczęściej do historii, upamiętniając ważne wydarzenia i wybitne postacie.

Projekt Historia wagi ciężkiej zakłada uniesienie wybranych monumentów, rozumiane w sensie przenośnym i dosłownym. Christian Jankowski planuje akcję artystyczną wobec pomników z udziałem sportowców, a konkretnie przedstawicieli dyscypliny ciężkiej atletyki, podnoszenia ciężarów. Zaproszeni do projektu Jankowskiego sportowcy podejmą olbrzymi wysiłek, aby siłą swoich mięśni unieść na chwilę wybrane pomniki ponad ziemię. W kontekście historycznego wydarzenia upamiętnionego monumentem, czy przesłań jakie ewokuje wybrana rzeźba, waga ciężka ciężarowców w symboliczny sposób zaakcentuje ich doniosłe znaczenie. Sam akt uniesienia pomnika siłą ludzkich mięśni posłuży również przypomnieniu, że przełomowe momenty w historii zdarzają się właśnie za sprawą ludzi i jeżeli chcemy mieć wpływ na naszą zbiorową rzeczywistość, powinniśmy być aktywni, podejmować wysiłek i brać sprawy w swoje ręce.

Istotnym celem projektu Christiana Jankowskiego Historia wagi ciężkiej jest stworzenie sytuacji artystycznej, w której aktualna sztuka, sztuka dnia dzisiejszego, nawiąże dialog z nie tak dawną historią upamiętnioną w monumentach w poszukiwaniu dla niej współczesnej perspektywy. Praca Historia wagi ciężkiej (w postaci filmu z akcji podnoszenia pomników oraz serii wielkoformatowych fotografii) po prezentacji w CSW Zamek Ujazdowski Warszawie zostanie pokazana m.in. w Bundeskunsthalle w Bonn oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Tel Avivie.

Kurator: Ewa Gorządek

Christian Jankowski, Historia wagi ciężkiej
Wernisaż: 7 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 1
Warszawa

Dodaj komentarz