• 2013-06-04

Artyści śladami Duchampa w Galerii Spiż 7

7 i 8 czerwca w Galerii Spiż 7 w Gdańsku będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Art Ready. Kuratorem ekspozycji jest Marek Rogulski.

Kobas Laksa, „12 muted man” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kobas Laksa, „12 muted man” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Katarzyna Józefowicz, Julia Kurek, Kamil Kuskowski, Robert Kuśmirowski, Kobas Laksa, Bartek Otocki, Mateusz Pęk, Marek Rogulski, Marek Targoński, Adam Witkowski, Alicja Żebrowska

Tytuł wystawy – Art Ready – jest nawiązaniem do idei obiektów typu ready made Marcela Duchampa, od których – rzec można – rozpoczęła się właściwa historia sztuki współczesnej. Tym razem nie chodzi jednak o użycie gotowych przedmiotów jak to miało miejsce 100 lat temu, ale o refleksję nt. współczesnej kultury, w obszarze której odbywa się gra kodami sztuki – swoisty Ready Art. Jest to niejako używanie i wykorzystywanie gotowych jednostek myślenia – zawartych w symbolach, ideach a nawet – patrząc szerzej – w koncepcjach kultury.

Gest artystyczny Duchampa miał zapładniający wpływ na narodziny sztuki konceptualnej i rozwój nowych form myślenia o sztuce. Z obecnej perspektywy możemy uznać ten gest za swego rodzaju punkt ‘0’ – punkt zerowy nowoczesnej kultury artystycznej – wywiedzenie istoty dzieła z samego kontekstu jego wystawienia i z decyzji artysty. Koncepcja współczesnego dzieła sztuki wykroczyła poza znaczenie i funkcję decorum a tym samym uwydatniła istotę funkcjonowania – równie umownych przecież – miejsc dla prezentacji sztuki. Namysł nad kulturowymi uwarunkowaniami w sposobie myślenia, procesie tworzenia i konstytuowania się sztuki jest obecnie jednym z kluczowych wątków we współczesnych działaniach artystycznych.

Sens dzieła nabiera znaczenia poprzez zaistnienie co najmniej kilku komponentów, które uznajemy za niezbędne dla zaistnienia jego jak i koncepcji artystycznej. Obecnie to nie tylko artysta i jego pomysł na sztukę ale także krytyka artystyczna, miejsca i strategie prezentacji i działania, wiedza o sztuce a także publiczna przestrzeń społecznych interakcji, platforma Internetu, specjalistyczne think – tanki oraz Targi sztuki.

Wystawa ujęta została w trzy wzajemnie przenikające się obszary problemowe, zatytułowane: Płacz historii (przestrzeń i świadomość społeczno-historyczna jako materia i kontekst działań artystycznych), Połamane klocki (namysł nad językiem wypowiedzi artystycznej), Guma do żucia (autorefleksja w obszarze relacji świata sztuki do kultury).

Wystawę organizuje fundacja TNS przy pomocy Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, galerii Piekary i GGM.
Praca Roberta Kuśmirowskiego pochodzi z kolekcji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Art Ready
Wernisaż: 7 czerwca 2013 roku, godz. 18.30
Wystawę można oglądać 8 czerwca 2013 roku
Galeria Spiż 7
ul. Chmielna 113
Gdańsk, Wyspa Spichrzów

Dodaj komentarz