• 2013-06-04

Alicja Pietras o własnym Autoportrecie Pamięciowym

Od 5 czerwca w Klubie Firlej we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę fotografii Alicji Pietras pt. Autoportret Pamięciowy.

Fot. Alicja Pietras, „Autoportret pamięciowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Alicja Pietras, „Autoportret pamięciowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl fotografii Alicji Pietras noszący tytuł Autoportret Pamięciowy, to rodzaj fotograficznego pamiętnika, stanowiącego zapis emocji i wewnętrznych przeżyć autorki. Zdjęcia – często nieostre, zamazane, z rozmytym tłem są bardzo malarskie, poetyckie i tajemnicze, czasami emanuje z nich wręcz mroczna atmosfera. Wykonane zostały w rzadko stosowanej technice litowej i wywołane w niewielkim formacie (15x15cm), przez co odnosimy wrażenie, że powstały dawno temu. Na fotografiach świat rzeczywisty miesza się z fikcją. Pietras bada granice między tym, co realne a tym, co wyśnione, fantastyczne i wyobrażone. Artystka w swojej twórczości odwołuje się do prac m.in. Sary Moon, Sally Mann, Julii Margaret Cameron, Franceski Woodman.

Alicja Pietras o projekcie:

Ten projekt to zapis emocji i przeżyć wewnętrznych związanych z pewnym czasem, który nie był dla mnie zbyt szczęśliwy. Ten czas był równocześnie niezwykle transformujący, okazał się on dla mnie prawdziwym punktem zwrotnym. W tym czasie niezwykle intensywnie fotografowałam siebie oraz moje najbliższe przyjaciółki. Myślę, że udało mi się stworzyć atmosferę pełną wzajemnego zaufania i dzięki temu opadły tak chętnie zakładane maski, że wszystko jest w porządku.

W ten sposób praca nad projektem spełniła również swoiste terapeutyczne zadanie. Fotografując często poruszałam się na granicy świadomości i podświadomości. Pewne obrazy przywoływały na powierzchnię kolejne, w końcu wyłaniał się ten najważniejszy, ten, który wywoływał niepokój i melancholię, ten, który nie znikał spod powierzchni powiek.

Alicja Pietras, urodzona w 1975 roku w Bytomiu. Jest absolwentką Warszawskiej Szkoły Fotografii. Od roku 2007 współtworzy grupę fotograficzną Szare Dni. Od 2008 współpracuje z międzynarodową grupą artystyczną 3rd Thought Entertainment. W 2011 roku pod kierunkiem prof. Wojciecha Prażmowskiego przygotowała i obroniła pracę dyplomową Autoportret Pamięciowy. W swoim dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne oraz zbiorowe.

Alicja Pietras, Autoportret Pamięciowy
Wernisaż: 5 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2013 roku
Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56
Wrocław

Dodaj komentarz