Improwizacja w tańcu? Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy

Od 7 czerwca w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi będzie można oglądać pierwszą w Polsce wystawę o improwizacji w tańcu pt. Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. W ramach ekspozycji nie będzie ani jednego eksponatu czy dzieła sztuki. Będą ją tworzyć: projekcje filmowe, tancerze improwizujący na żywo oraz widzowie, którzy zechcą skorzystać z urządzeń do improwizacji.

„Zdarzenia”, Pracownia Fizyczna, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zdarzenia”, Pracownia Fizyczna, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Życie składa się z wielu nieprzewidywalnych sytuacji, do których nie można się przygotować. Czasem jedyne, co pozostaje, to być elastycznym i improwizować. Taki sposób myślenia towarzyszył wielu eksperymentom na polu tańca. Improwizacja wymaga od tancerza przede wszystkim otwartości i gotowości na nieustające zmiany, ciągłego poszukiwania i natychmiastowego reagowania na sygnały płynące z otoczenia. I właśnie o tym szczególnym podejściu do praktykowania tańca opowiadać będzie najbliższa wystawa w ms2.

Jedną z ważniejszych form improwizacji, której będzie dotyczyć jest kontakt improwizacja. Jeśli tańczysz fizykę, to tańczysz kontakt. Jeśli tańczysz chemię, to robisz coś innego – powiedział kiedyś Steve Paxton, tancerz i choreograf, nazywany ojcem kontakt improwizacji. Jest to technika pracy z ciałem, której podstawę stanowi fizyczny kontakt dwóch poruszających się osób. Wywodzi się z tańca współczesnego, gimnastyki i Aikido. Pojęciami kluczowymi w kontakt improwizacji są: dynamika, grawitacja, siła odśrodkowa, pęd. Doskonalenie tego tańca polega na rozwijaniu w sobie ciągłej świadomości sił , jakie działają na ciała tancerzy. W kontakt improwizacji chodzi o to żeby z nimi grać: przeciwdziałać tym siłom, poddawać się im, a czasem współdziałać.

Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy to tytuł zapożyczony od nazwy cyklu pierwszych pokazów kontakt improwizacji (You come. We’ll show you what we do), organizowanych przez Steve’a Paxtona i praktyków skupionych wokół niego, m. in. Nancy Stark Smith, Nity Little i Curta Siddalla. Warsztaty odbywały się w 1973 roku na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych). Wystawa w ms2 prezentować będzie dokumentacje pokazów, które miały miejsce od lat 70. po 90. XX wieku. Będą to filmy istotne dla rozwoju myślenia o improwizacji, jako o praktyce studyjnej i scenicznej, niektóre z nich wyświetlone zostaną po raz pierwszy. Dokumentują działania takich tancerzy i choreografów jak: Steve Paxton, Yvonne Rainer, Nancy Stark Smith czy Lisa Nelson.

Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji będzie mobilna architektura projektu grupy BudCud, składająca się z urządzeń do improwizacji. Dzięki nim zwiedzający przestaną być tylko widzami i poprzez własny ruch staną się częścią wystawy. Na ekspozycję składa się też cały program wydarzeń – warsztatów, pokazów, spektakli czy wykładów, których uczestnicy będą aktywnie mierzyć się z przestrzeniami Muzeum. Wśród nich znajdą się zajęcia z turlania z Jackiem Owczarkiem, Anną i Krzysztofem Skolimowskimi, warsztaty tańca Gaga z Natalią Iwaniec czy wykłady-performanse Iwony Olszowskiej i Raya Chunga. Gośćmi wystawy będą także m.in. Lisa Nelson, David Zambrano, Yaniv Mintzer, Dawid Lorenc, Marcin Masecki.

Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy
Wernisaż: 7 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 20 października 2013 roku
Muzeum Sztuki ms2
ul. Ogrodowa 19
Łódź

Dodaj komentarz