• 2013-06-03

Przeszłość Asghara Farhadiego

Na tegorocznym festiwalu w Cannes po raz pierwszy zaprezentowana została Przeszłość – nowy film Asghara Farhadiego, reżysera nagrodzonego Oscarem i Złotym Globem Rozstania.

Bérénice Bejo w filmie „Przeszłość” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bérénice Bejo w filmie „Przeszłość” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Na uroczystej gali wieńczącej 66. edycję festiwalu filmowego w Cannes spośród biorących udział w konkursie głównym filmów i ich twórców uhonorowana została tylko jedna kobieta. Jest nią Bérénice Bejo, której przyznano wyróżnienie dla Najlepszej Aktorki za rolę w Przeszłości (The Past) – nowym filmie reżysera Rozstania.

Widzowie doskonale pamiętają ją z obsypanego nagrodami Artysty, gdzie wspólnie z Jeanem Dujardinem oddała hołd kinu niememu. Bérénice Bejo otrzymała wczoraj nagrodę dla Najlepszej Aktorki festiwalu w Cannes i była jedyną kobietą, która została uhonorowana w ramach konkursu głównego. Wszystko to za sprawą Przeszłości, czyli najnowszego dzieła Asghara Farhadiego, reżysera nagrodzonego Oscarem i Złotym Globem Rozstania, które zostało okrzyknięte mianem arcydzieła współczesnego kina. U boku aktorki w filmie pojawił się Tahar Rahim – laureat Europejskiej Nagrody Filmowej i Cezara za występ w Proroku. Niewiele jednak brakowało, aby nagrodę w Cannes odbierała nie Bérénice Bejo, a Marion Cotillard, która początkowo miała zagrać główną kobiecą rolę w Przeszłości.

Ahmad i Marie nieformalnie zakończyli swój związek cztery lata temu. Dwójka ich dzieci, Léa i Lucie, mieszka razem z matką. Po długiej rozłące mężczyzna przylatuje do Paryża, aby ostatecznie podpisać dokumenty i tym samym doprowadzić sprawę rozwodową do końca. Marie potrzebuje tych formalności, aby móc wejść w nowy związek małżeński z Samirem. Z pozoru prosta wizyta nabiera dramatyzmu, kiedy Ahmad dowiaduje się, że atmosfera w jego dawnym domu daleka jest od normalności. Z każdą chwilą kolejne tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw i odciskają swoje piętno na życiu wszystkich.

Przeszłość
Reżyseria: Asghar Farhadi
Dystrybucja: Kino Świat

Dodaj komentarz