• 2013-06-03

OFF Festival: The Walkmen kuratorami Sceny Eksperymentalnej

Kultowa nowojorska formacja The Walkmen przejmuje opiekę nad Sceną Eksperymentalną podczas jednego z festiwalowych dni na OFF Festivalu w Katowicach. Gościć będą m.in. Thee Oh Sees, Sama Amidona i Veronica Falls.

The Walkmen (źródło: mat. prasowe)

The Walkmen (źródło: mat. prasowe)

O tym, że The Walkmen, jeden z najznakomitszych – a przy tym chyba najbardziej niedocenianych – amerykańskich zespołów indierockowych pełnić będą na festiwalu rolę kuratorów Sceny Eksperymentalnej, na którą zaprosili m.in. Thee Oh Sees i Austrę.

Pozostali goście The Walkmen podczas ich dnia na Scenie Eksperymentalnej to:

John Grant – były lider kultowej formacji The Czars, który w 2010 roku przypomniał o sobie wstrząsającym solowym debiutem Queen Of Denmark.

Jak niektóre równie wielkie dzieła przed nią – ‘I Am A Bird Now’ Antony & The Johnsons czy ‘For Emma…’ Bon Iver, Queen of Denmark brzmi jakby jej autor czekał całe swoje życie na jej stworzenie – zachwycał się albumem brytyjski magazyn „Mojo”, uznając album Granta najlepszą płytą tamtego roku.

Kilka miesięcy temu artysta wydał nową, równie przejmującą, kruchą i piękną Pale Green Ghosts, na której słyszymy m.in. śpiew Sinead O’Connor, ale też sporo nowych, elektronicznych brzmień.Sam Amidon – czy to Mariah Carey, czy Tears For Fears, każda nuta w wykonaniu Sama Amidona rozbrzmiewa melancholią i samotnością, jak na balladzistę z amerykańskiej prowincji przystało. Są jeszcze tradycje rodzinne – rodzice Amidona to również folkowi pieśniarze. A jednak artysta nie daje się tak łatwo i jednoznacznie sklasyfikować. Płyta Bright Sunny South, którą zadebiutował w barwach Nonesuch, zawiera także wątki jazzowe czy wręcz awangardowe, co czyni z Sama jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych songwriterów.

Cass McCombs – kalifornijczyk, który całe życie spędza w drodze – grając swoją muzykę wszystkim, którzy chcą słuchać, od wielkich festiwali, po koncerty domowe. Przyznaje się tylko do inspiracji The Beatles i amerykańskim folkiem, ale w jego muzyce słychać również inspiracje późniejszymi brzmieniami, głównie tymi, które w latach 80. dobiegały z garaży i piwnic Wschodniego Wybrzeża. Wydany w 2011 roku Humor Risk to jego szósty i póki co ostatni album, ale istnieje duża szansa, że w Katowicach pojawi się z nowym materiałem.

Veronica Falls – banalnie proste gitarowe granie, spatynowane brzmienie, głosy w harmonii – brytyjska formacja Veronica Falls gra muzykę, która wyszła z mody tak dawno, że już znowu jest fajna. Zadebiutowali ledwie dwa lata temu udanym albumem zatytułowanym po prostu Veronica Falls, a teraz prasa na Wyspach chwali ich drugą płytę Waiting For Something To Happen, wyprodukowaną przez Rory’ego Attwella (m.in. The Vaccines, Male Bonding). Jeszcze wyższe noty zbierają za koncerty – stylowe, ale pełne energii.

How How - warszawska formacja, która elektroakustyczną muzykę improwizowaną gra tak, że nawet ucho niezaprawione w bojach z awangardą złowi tu coś dla siebie. W tym roku ukazała się ich druga płyta, zatytułowana Knick-Knack, nastrojowa i amorficzna.

OFF Festival
od 2 do 4 sierpnia 2013 roku
Katowice

Dodaj komentarz