• 2013-06-03

Konrad Smoleński wielowymiarowo w Łaźni

Od 21 czerwca w CSW Łaźnia w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac Konrada Smoleńskiego pt. S.T.R.H.

Konrad Smoleński, „S.T.R.H.”, plakat wystawy w CSW Łaźnia w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konrad Smoleński, „S.T.R.H.”, plakat wystawy w CSW Łaźnia w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

S.T.R.H. (Stones That Rest Heavily) to wystawa indywidualna Konrada Smoleńskiego, jednego z najciekawszych artystów młodego pokolenia, który w tym roku reprezentuje Polskę podczas 55. weneckiego Biennale Sztuki.

Przygotowana przez artystę instalacja wypełnia całkowicie przestrzeń największej sali wystawienniczej Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, pozbawiając odbiorcę bezpiecznego dystansu i wciągając go do swego wnętrza. Elementem wizualnym instalacji są wykonane w dużej skali trójwymiarowe statyczne obiekty, które generują w pewnych odstępach czasu dźwięk o niskich częstotliwościach. Dźwięk ten rozwija się od niemal niesłyszalnych ciśnień akustycznych po silne wibracje całej przestrzeni, zarówno ścian budynku, jak i ciała widza, a następnie opada aż do całkowitego zaniku. Kontakt z dziełem sztuki staje się więc totalnym doznaniem zmysłowym, angażującym nie tylko wzrok i słuch, ale całe ciało odbiorcy; jest wręcz fizycznym doświadczeniem. Praca, niepozbawiona aspektu wizualnego, działa więc przede wszystkim dźwiękiem, który jednak, generowany w specyficzny sposób, powoduje wrażenie wszechogarniającego doświadczenia, synestezji zmysłów łączącej doznania płynące zarówno z receptorów przestrzennych (oczy i uszy), jak i receptorów bezpośrednich (skóra i mięśnie).

Tytuł Stones That Rest Heavily został zaczerpnięty z albumu Colina Stetsona i Matsa Gustafssona Stones (2012). 19 sierpnia, dzień po zamknięciu wystawy  organizatorzy zapraszają na demontaż, spotkanie z artystą i promocję książki S.T.R.H.

Kuratorka: Kamila Wielebska

Konrad Smoleński, S.T.R.H.
Wernisaż: 21 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Finisaż i demontaż: 19 sierpnia 2013 roku, godz. 18.00
CSW Łaźnia
Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Dodaj komentarz