• 2013-06-03

Kogo kręci kino historyczne?

7. edycja przeglądu Kogo kręci kino historyczne? zatytułowana Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie odbędzie się w Warszawie w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w dniach od 5 do 9 czerwca.

Plakat 7. edycji przeglądu (źródło: mat. prasowe)

Plakat 7. edycji przeglądu (źródło: mat. prasowe)

Przegląd to cykliczny projekt realizowany przez Muzeum Historii Polski (MHP) i Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS). Celem tegorocznego przeglądu jest konfrontacja różnych wizji tego trudnego okresu w historii Europy, jakim były lata 40. XX wieku i ich znaczenia dla mieszkańców Słowacji, Rosji, Węgier, Niemiec i Polski, a także ich powrotu do długo oczekiwanej normalności.

Nasze wyobrażenia o II wojnie światowej zdominowane zostały z jednej strony przez historię militarną, a z drugiej przez tematykę Holokaustu. Znikają gdzieś z powszechnej świadomości realia życia pod okupacją niemiecką czy sowiecką oraz czas powojennego chaosu i przemocy. Wojna i pierwsze lata po wojnie – czas upokorzenia, prywatnych rozrachunków, wymuszonych rozstań, strachu i tęsknoty.

Dyrektor MHP, Robert Kostro

Podczas VII edycji zostaną pokazane produkcje zagraniczne, ukazujące podobne doświadczenia terroru, strachu i przemocy czasów wojny i okresu powojennego, jak również polskie filmy, których reżyserzy w inny sposób i w innej epoce mierzyli się już z podobnymi doświadczeniami. Wśród tegorocznych projekcji znalazły się m.in.: Mecz (reż. Andrij Maliukow), Pejzaż (reż. Martin Šulík), Niedotrzymana obietnica (reż. Jiří Chlumský) czy Wszystko, co najważniejsze (reż. Robert Gliński).

Tegoroczny przegląd obejmuje łącznie 9. filmów kina europejskiego z Węgier, Słowacji, Niemiec, Jugosławii, Rosji i Polski. W trakcie przeglądu przed seansem filmoznawcy będą wprowadzać w tematykę filmu.

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi będzie panel dyskusyjny Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie z udziałem m.in. reżysera Roberta Glińskiego, Wolfganga Kohlhaase (scenarzysty filmu Pobyt, Niemcy) i Miklósa Tamásiego (Open Society Archives, Węgry).

Kogo kręci kino historyczne?
5-9 czerwca 2013 roku
Kino Iluzjon, Warszawa

Dodaj komentarz