• 2013-06-03

Jacek Poremba z trzynastką na Fotofestiwalu

Od 8 czerwca w Muzeum Kinematografii w Łodzi można oglądać wystawę fotografii Jacka Poremby pt. 13. Ekspozycja odbędzie się w ramach Fotofestiwalu 2013.

Fot. Jacek Poremba, „13” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jacek Poremba, „13” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzynastka to liczba szczęśliwa, towarzysząca Jackowi Porembie od urodzenia. Liczba mistyczna. Stale obecna i pojawiająca się wciąż na nowo. Przyjaciółka. Trzynastka to tytuł albumu i wystawy ulubionych zdjęć Artysty. To pierwsza, tak duża wystawa, skupiona wokół portretu. Z przebogatego archiwum Artysta wyłuskał fotografie najlepsze oraz te ulubione, do których ma największy sentyment. Portrety muzyków, pisarzy, artystów. Profesorów i polityków. Obok nich niemal prywatne zdjęcia przyjaciół i rodziny. Czasem eksperymenty. Oddechem od charakterystycznych twarzy są subiektywne pejzaże i detale. Wszystko to układa się całość spojoną osobą autora, który zapytany o swoją twórczość skromnie odpowiada, że właściwie to fotografuje siebie.

A tak jego sylwetkę charakteryzuje kuratorka wystawy, Joanna Kinowska:

Jacek Poremba fotografią zajął się w końcu lat 80. Jest autorem setek sesji portretowych. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują sesje muzyków: Anity Lipnickiej, Katarzyny Nosowskiej, Artura Rojka i Myslovitz, Kayah i Bregovica. Publikował w wielu magazynach w Polsce i za granicą. Jego wizje i fotografie znamy wszyscy, nie zawsze pamiętając niestety nazwisko autora. Miałam kiedyś na ścianie, obok plakatów ulubieńców, okładek płyt i plakatów filmowych, wyrwaną okładkę z pisma XL. Było tam czerwono niebieskie zdjęcie Kasi Nosowskiej. Akurat wychodziła nowa jej płyta. Obok tej fotografii przechodziłam co dzień przez kilkanaście lat. Ledwie niedawno odkryłam je w archiwach Jacka.

Fotofestiwalowa odsłona wystawy jest wzbogacona o niepokazywane wcześniej fotografie, oraz przeprojektowana na potrzeby inspirujących wnętrz łódzkiego Muzeum Kinematografii. 13 to nie tylko wystawa ale również album – okazale wydany, niemal 200-stronicowy wybór z twórczości Jacka Poremby, a zarazem debiut w roli wydawcy warszawskiej Leica Gallery, znanej ze swej działalności wystawienniczej i promotorskiej.

Jacek Poremba, 13
Wernisaż: 8 czerwca 2013 roku, godz. 18.30
Wystawę można oglądać do 16 czerwca 2013 roku
Muzeum Kinematografii
pl. Zwycięstwa 1
Łódź

Dodaj komentarz