• 2013-06-03

Goran Bregović & Wedding and Funeral Band we Wrocławiu

Goran Bregović, najbardziej znany muzyk Bałkanów, będzie gwiazdą kolejnej edycji festiwalu wROCK for Freedom. Koncert odbędzie się 31 sierpnia w legendarnej Zajezdni Autobusowej we Wrocławiu.

Goran Bregović (źródło: mat. prasowe)

Goran Bregović (źródło: mat. prasowe)

Niesamowita energia, która przepełnia twórczość kompozytora, zjednuje mu rzesze fanów, przyprawia o zawrót głowy i porywa do tańca. Występy Gorana Bregovića z Orkiestrą Weselno-Pogrzebową to intensywne, egzotyczne widowisko, które przynosi przyjemność widzom w każdym wieku.

Pod koniec sierpnia Goran Bregović w towarzystwie słynnej Orkiestry Weselno-Pogrzebowej przedstawi polskiej publiczności swoje największe, doskonale znane w naszym kraju przeboje, takie jak Kalashnikov, Ederlezi, Gas, Gas, Gas i Mesecina oraz utwory z ostatniego albumu – Alkohol.

Goran Bregović (źródło: mat. prasowe)

Goran Bregović (źródło: mat. prasowe)

Muzyka Gorana Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów. Charakterystycznym rysem jego utworów jest zapadające w pamięci ciepłe brzmienie orkiestry dętej i tradycyjna wielogłosowość. Kompozytor i gitarzysta otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock’n’rolla i sam dyryguje orkiestrą, grając na gitarze elektrycznej i nie pozwalając roztańczonej publiczności na chwilę oddechu. Bregović w jawny sposób odwołuje się do słowiańskiej tradycji. Żaden inny kompozytor nie odważyłby się połączyć bułgarskiej polifonii dętej i piosenek popowych.

Jego twórczość charakteryzuje również kosmopolityzm i umiejętność łączenia wielu gatunków muzycznych. Udało mu się znaleźć wspólny język z innym mieszkańcem Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem ich współpracy były wybitne i niepokojące filmy: Czas Cyganów, Arizona Dream i Underground. Za muzykę do tego ostatniego Bregović otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 1995 roku. Było to dla niego drugie wyróżnienie. Rok wcześniej  Bregović odebrał nagrodę za mistrzowskie arcydzieło, jakim była muzyka do filmu Królowa Margot. W ramach festiwalu wROCK for Freedom 2013, obok Gorana Bregovića i jego Orkiestry, wystąpią polskie zespoły łączące tradycyjne folkowe dźwięki ze współczesnym brzmieniem.

Goran Bregović – jest najsłynniejszym muzykiem regionu bałkańskiego. Syn Serbki i Chorwata jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami bałkańskiego tygla. Wrodzone wyczucie rytmu i harmonii scenicznej sprawiają, że jego koncerty są jednymi z najbardziej oszałamiających i atrakcyjnych widowisk.

Festiwal wROCK for Freedom:
koncert Goran Bregović & Wedding and Funeral Band
31 sierpnia 2013 r., godz. 17.00
Zajezdnia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, ul. Grabiszyńska 184,
Wrocław

Dodaj komentarz