• 2013-06-03

Choroba Libenkrafta – kolejna powieść Ołeksandra Irwanća w BL

Nakładem Biura Literackiego ukazała się powieść Choroba Libenkrafta autorstwa Ołeksandra Irwanća.

„Choroba Liebenkrafta” Ołeksandra Irwanća (materiały prasowe)

„Choroba Liebenkrafta” Ołeksandra Irwanća (materiały prasowe)

Przekładu kolejnej po Killerze Andrija Lubki książki ukraińskiego autora we wrocławskim wydawnictwie dokonały Natalia Bryżko i Natalia Zapór. Głównym bohaterem Choroby Libenkrafta jest Igor – prowincjonalny aktor, członek miejskiego zespołu teatralnego. Już w pierwszej scenie obserwuje lincz na młodym człowieku, u którego pasażerowie tramwaju zauważyli plamki na oczach.

W dużym, przemysłowym mieście, w którym osadzono akcję powieści, szerzy się bowiem epidemia nowej, nieznanej choroby o nie do końca zbadanych przyczynach i skutkach. Plamki na oczach są jednym z objawów tajemniczego trądu, który atakuje mieszkańców. Niewyjaśniona choroba wzbudza lęk i agresję, zaburza monotonny rytm życia fikcyjnej, lecz przywodzącej na myśl późnokomunistyczną lub postkomunistyczną, krainy. Kolejna powieść Ołeksandra Irwanća jest – jak cała jego proza – utrzymana w klimacie historii alternatywnej.

W premierowej pozycji, podobnie jak w innych swych prozach czy wierszach, Irwaneć wyraża zainteresowanie przekształcającą się rzeczywistością ukraińską, jej rozdarciem pomiędzy dawnym systemem a mentalnością Zachodu.

Urodzony w 1961 roku Ołeksandr Irwaneć jest  poetą, prozaikiem, dramaturgiem, krytykiem literackim i tłumaczem. W 1985 roku wraz z Jurijem Andruchowyczem i Wiktorem Neborakiem założył we Lwowie grupę literacką Bu-Ba-Bu. Jego powieść Riwne/Równo została przełożona na nasz język i znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2007 roku, po polsku wydano również dramat Kłamczuch z Placu Litewskiego. Wiersze Irwanća tłumaczone były na angielski, białoruski, czeski, francuski, niemiecki, polski, rosyjski, szwedzki i włoski. On sam przekłada natomiast z polskiego, czeskiego, białoruskiego, rosyjskiego i francuskiego.

Ołeksander Irwaneć, Choroba Libenkrafta
Biuro Literackie, Wrocław
premiera: maj 2013 roku

Dodaj komentarz