• 2013-06-01

Statek śmierci Yrsy Sigurðardóttir

12 czerwca do księgarń trafi nowa powieść islandzkiej pisarki Yrsy Sigurðardóttir, autorki nazywanej nową królową skandynawskiego kryminału. Statek śmierci to jej kolejny thriller z prawniczką Thorą w roli głównej. Tym razem bohaterka musi rozwikłać tajemnicę statku widma.

Yrsa Sigurardottir, „Statek śmierci”, Muza (materiały prasowe)

Yrsa Sigurardottir, „Statek śmierci”, Muza (materiały prasowe)

Środek nocy w Reykjaviku. Rodzina i przyjaciele załogi czekają na przybycie luksusowego jachtu. Gdy statek z hukiem przybija do portu po kilkudniowej podróży z Lizbony, okazuje się, że na pokładzie nie ma nikogo. Do kancelarii Thory zgłaszają się rodzice jednego z członków załogi, Egira, który zaginął wraz żoną i bliźniaczkami. Wcześniej ubezpieczył on swoje życie na ogromną sumę pieniędzy. Aby rodzice i osierocona najmłodsza córeczka mogli otrzymać odszkodowanie, Thora musi dowieść przed sądem, że Egir nie żyje. Ciał jednak nie odnaleziono, a śledztwo policji utknęło w martwym punkcie. Czy za zniknięciem stoi człowiek czy może siła nie z tego świata?

Statek śmierci to stylowe połączenie thrillera, kryminału i horroru. Yrsa Sigurðardóttir kontynuuje najlepsze tradycje skandynawskiego kryminału, o którego istocie stanowi nie morze krwi i geniusz mordercy, ale realizm, narastające ze strony na stronę napięcie i wrażliwość twórcy na kontekst społeczny. Autorka myli tropy, na przemian intryguje i przeraża. Narracja rozbita jest na dwa wątki, jeden skupia się wokół Thory, drugi rozgrywa się na feralnym statku. Ich naprzemienność pozwala osiągnąć zwielokrotniony efekt dramaturgii, a jednocześnie umożliwia czytelnikowi samodzielne odkrywanie zagadki tajemniczego zniknięcia załogi i pasażerów.

Yrsa Sigurðardóttir (ur. 1963) to jedna z najpopularniejszych islandzkich pisarek, z wykształcenia i zawodu inżynier budowlany. Od 1998 pisze książki dla dzieci, jest laureatką IBBY, nagrody za najlepszą literaturę dziecięcą. W 2005 roku ukazał się jej pierwszy kryminał, który zapoczątkował fenomen międzynarodowej popularności autorki. W wydawnictwie MUZA SA ukazało się sześć powieści Yrsy: Trzeci znak (2006), Weź moją duszę (2008), W proch się obrócisz (2009),Lód w żyłach (2010), Spójrz na mnie (2011) i Pamiętam cię (2012), za którą otrzymała islandzką nagrodę Blood Drop za najlepszy kryminał roku. Na podstawie tej ostatniej ma powstać hollywoodzki film, przygotowywany obecnie przez  Sigurjóna Sighvatssona (producenta Dzikości serca i Elity zabójców). Do tej pory książki Yrsy przetłumaczono na ponad trzydzieści języków. Autorka odwiedzi Polskę z okazji Międzynarodowego Festiwalu Literacki Sopot w sierpniu 2013 roku.

Yrsa Sigurðardóttir, Statek śmierci
premiera 12 czerwca 2013 r.
wydawnictwo Muza

Dodaj komentarz