• 2013-06-01

Wyspiański na Mogilskim

Od 1 do 8 czerwca ponure mury ronda Mogilskiego w Krakowie, zostaną ozdobione niezwykłą mozaiką o powierzchni aż 85 m².

Wyspiański na Mogilskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyspiański na Mogilskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem akcji jest ułożenie największej kamiennej dekoracji w Polsce, z udziałem jak największej liczby osób w jak najkrótszym czasie. To druga część akcji Wyspiański na Mogilskim, której pomysłodawczynią jest Małgorzata Jantos, a autorem projektu Lubosz Karwat. W trakcie wydarzenia, które jest współorganizowane z Urzędem Miasta Krakowa i Krakowskim Biurem Festiwalowym, promowana będzie również ogólnopolska akcja Ratujemy Mozaiki. Jej organizatorami są Ceramika Paradyż i Fundacja Architektury, a głównym celem działań jest zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki.

Wyspiański na Mogilskim jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji, która trwała cztery dni i cieszyła się ogromną popularnością mieszkańców całego Krakowa. Tym razem powstanie kamienna mozaika o wymiarach 93 m długości i wysokości od 60 do 100 cm. Jej projekt, podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowano w oparciu o twórczość Stanisława Wyspiańskiego, zachowując tym samym styl istniejących już elementów. Całość będzie układana techniką bezpośrednią, co oznacza, że każdy kawałek dekoracji będzie ręcznie docinany zgodnie z wzorcem, a następnie przyklejany bezpośrednio na powierzchni muru. Ponadto Lubosz Karwat, w hołdzie artyście, przygotował kamienny obraz na wzór jednego z jego autoportretów. Zostanie on zamontowany w trakcie wydarzenia. Jednym ze sponsorów wydarzenia jest Ceramika Paradyż.

Bardzo się cieszymy, że w Polsce pojawiają się takie inicjatywy, jak Wyspiański na Mogilskim, które zwracają uwagę na problematykę estetyki przestrzeni miejskiej. Z nieukrywaną przyjemnością włączyliśmy się w krakowski happening, gdyż jego idea jest nam bardzo bliska

– mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Grupy Paradyż

Impreza ma charakter otwarty. W dniach od 1 do 8 czerwca, w godzinach 9.00-17.00, każdy może przyjść na rondo Mogilskie i położyć fragment mozaiki, aby na stałe zapisać się w historię tego miejsca. Wernisaż wieńczący dzieło, odbędzie się w sobotę 8 czerwca. Wydarzenie można śledzić na przygotowanym na tę okoliczność profilu na Facebooku Ozdabiamy Rondo Mogilskie oraz profilu akcji Ratujemy Mozaiki.

Organizatorzy akcji w tym roku wspierają także inicjatywę Ratujemy Mozaiki. Koncentruje się ona na ochronie przed zapomnieniem polskiego dziedzictwa kulturowego, jakim bez wątpienia są mozaiki znajdujące się w przestrzeni miejskiej. Jej organizatorami są Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury. Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.ratujemymozaiki.com i profilu akcji na Facebooku.

Działania wokół akcji Ratujemy Mozaiki rozpoczęliśmy w marcu ubiegłego roku. Obecnie na naszej stronie www.ratujemymozaiki.com mapę polskich mozaik. Serdecznie zachęcam do przesyłania za jej pomocą fotografii ulubionych dekoracji miejskich. Na stronie znajdą też Państwo najświeższe informacje o planowanych przez nas działaniach

– dodaje Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Grupy Paradyż.

Wyspiański na Mogilskim
1-8 czerwca 2013 r.
Kraków

Dodaj komentarz