• 2013-06-01

Krakers, czyli gallery weekend po raz drugi w Krakowie

7 czerwca rozpocznie się Krakers – drugi krakowski gallery weekend. W przeciągu trzech dni galerie i miejsca dedykowane kulturze współczesnej otwierają swoje podwoje w ramach umocnienia działań i wydarzeń artystycznych.

Krakers. 2. Gallery weekend w Krakowie, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krakers. 2. Gallery weekend w Krakowie, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krakers jest krakowską adaptacją formuły gallery weekendu wypracowanej i funkcjonującej między innymi w Berlinie czy Warszawie. Celem Krakersa jest zwrócenie uwagi na niezależną sztukę współczesną, która poszerza ofertę kulturalną miasta za sprawą fundacji, niewielkich galerii i miejsc niezależnych. Krakers promuje młodych twórców oraz miejsca poświęcone kulturze oraz dąży do konsolidacji artystycznego środowiska krakowskiego i utworzenia współpracującej platformy kulturalnej, przy zachowaniu indywidualnej specyfiki poszczególnych miejsc.

Ponoć coś siedzi pod Krakowem. Coś w miasta podziemiach, budynków korzeniach, fundamentach sprzed tysiącleci, siedzi i w tajemnicę obrasta. Na pytanie, co tworzy genius loci tego miasta, postanowiło odpowiedzieć 12 galerii, miejsc i fundacji działających w obszarze sztuki współczesnej. Swój udział potwierdziły zarówno uznane i od lat działające galerie, jak i miejsca nowe, pozostające poza oficjalnym obiegiem. Jedynym wspólnym mianownikiem łączącym czerwcowe wydarzenia, będzie czas ich realizacji oraz wydany specjalnie na tę okazje plakat/przewodnik.

Konsolidacja działań wystawienniczych w ciągu kilku dni wpisze się w bieg wydarzeń, jakimi żyje miasto, urozmaicając jego ofertę kulturalną. Bez narzuconego programu, bez przegadanych problemów i wielkich aspiracji budujemy wydarzenie, które w ciągu czerwcowego weekendu połączy i zaprezentuję scenę artystyczną Krakowa.

Otwarcie gallery weekendu nastąpi w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, gdzie odbędzie się spotkanie dotyczące rynku sztuki aktualnej pt. Płytkie akwarium – rynek sztuki w Polsce. Gośćmi będą Łukasz Greszta oraz dr Mikołaj Iwański, całość poprowadzi Marcin Gołębiewski. W ramach Krakersa polecana jest również wystawa końcoworoczna studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczynająca się w niedzielę 2 czerwca 2013 roku oraz czynna podczas gallery weekendu.

W tej edycji udział biorą: Małopolski Ogród Sztuki, Galeria Olympia, Galeria Łącznik, Galeria TheGreenroom, Stowarzyszenie Artystyczne Otwarta Pracownia, Galeria Strefa A, Cellar Gallery, Galeria Onamato, Stowarzyszenie Emilia, Galeria Art Agenda Nova, Galeria Sezonowa.

Krakers – drugi gallery weekend
Wydarzenie towarzyszy festiwalowi Artboom
Tegoroczna edycja Krakers’a odbędzie się w dniach od 7 do 9 czerwca 2013 roku
Otwarcie: 7 czerwca 2013 roku, godz. 19.00, Małopolski Ogród Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz