• 2013-06-01

Gliwice na ich drodze: Profesor Kazimierz Wejchert

2 czerwca o godz. 16.00 w Willi Caro w Gliwicach odbędzie się wykład z cyklu Gliwice na ich drodze: Profesor Kazimierz Wejchert.

Kazimierz Wejchert, wakacje w Bieszczadach, nad Sanem, 1961. Fot. Andrzej Czyżewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kazimierz Wejchert, wakacje w Bieszczadach, nad Sanem, 1961. Fot. Andrzej Czyżewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Profesor Kazimierz Wejchert – jeden z najwybitniejszych urbanistów polskich. Nieodłącznie kojarzony z projektem i realizacją planu generalnego miasta Tychy – to na pewno najbardziej znane jego dzieło. Ale w długim życiu Kazimierza Wejcherta ważnych dokonań było więcej, a wśród nich znalazł się też wątek gliwicki. O Kazimierzu Wejchercie w niedzielę, 2 czerwca, opowie w ramach cyklu Gliwice na ich drodze Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.

Maria Lipok-Bierwiaczonek o profesorze Kazimierzu Wejchercie pisze:

Kazimierz Wejchert (1912-1993) to jeden z najwybitniejszych urbanistów polskich. Był przy tym człowiekiem o bardzo ciekawej osobowości, rozległych zainteresowaniach i licznych talentach. Pisał wiersze, malował, fotografował. W młodości był sportowcem – ze swoją drużyną AZS Warszawa zdobył m.in. tytuł mistrza Polski w siatkówce. W latach dojrzałych zimą wędrował na nartach po górach, latem organizował spływy kajakiem i łowił ryby w górskich rzekach.

Nazwisko profesora Kazimierza Wejcherta nieodłącznie kojarzone jest z projektem i realizacją planu generalnego miasta Tychy, który uważany jest zazwyczaj za największe i najważniejsze (a na pewno najbardziej znane) dzieło jego życia. Ale w długim życiu Profesora ważnych dokonań było więcej, a wśród nich znalazł się wątek gliwicki. Wejchert kierował bowiem zespołem, który w końcu lat czterdziestych XX w. przygotował projekt układu urbanistycznego zespołu obiektów Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Od końca 1951 roku Kazimierz Wejchert związał się z Tychami, choć nadal przez wiele lat pracował także na Politechnice Warszawskiej. W ogrodzie swojego tyskiego domu hodował irysy, w czasie ich kwitnienia urządzał spotkania towarzyskie, nazywane przez bywalców irys-party.

Był laureatem wielu nagród, między innymi: nagrody państwowej za plan generalny miasta Nowe Tychy (1957, a w 1963 za plan zagospodarowania północnej dzielnicy miasta), prestiżowej Nagrody Herdera (Wiedeń 1976), doktorem honoris causa Politechniki Gdańskiej (1991) i Politechniki Warszawskiej (1992). Opublikował wiele książek, między innymi Miasteczko polskie jako zagadnienie urbanistyczne (1947), Miasto na warsztacie (1969), Elementy kompozycji urbanistycznej (1974), Przestrzeń wokół nas (1993).

Zmarł 3 maja 1993 roku w Warszawie. Pochowany został w Tychach.

Gliwice na ich drodze: Profesor Kazimierz Wejchert
2 czerwca 2013 r., godz. 16.00
Willa Caro, Muzeum w Gliwicach
Gliwice

Dodaj komentarz