• 2013-06-01

Bartosz Dziamski z Królowymi nocy w Warszawie

Od 11 czerwca w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Bartosza Dziamskiego pt. Królowe nocy.

Fot. Bartosz Dziamski, „Królowe nocy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Bartosz Dziamski, „Królowe nocy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Królowe nocy to klasyczny fotoreportaż, bez stylizacji, bez kolorów, a jednak pełen emocji i tempa – w Galerii Wysokich Napięć będzie można obejrzeć kolekcję 37 prac.

Byłem cieniem artystów. Fotografowałem w garderobie, na scenie, w drodze na scenę. To kolosalne przeżycie dla zwykłego, heteroseksualnego Kowalskiego. Ten świat był totalnie różny od tego, jaki znałem, ale bardzo kolorowy, pozytywny.

Bartosz Dziamski

Drag queens to subkultura subkultury. Mężczyźni, uwielbiający przebierać się za kobiety, ale po to, by wystąpić na scenie. Bartosz Dziamski dotarł do środowiska drag queens i w efekcie powstała jedna z najmocniejszych opowieści fotograficznych ostatnich lat o marginalnych społecznościach w Polsce.

Zdjęcia z tego świata mają siłę dynamitu, rozpierają je emocje, tempo, autokreacje bohaterów. Nie ma chwili na wyciszenie poza minutą przed lustrem, gdy maluje się oczy. Taki świat kogoś z zewnątrz obezwładnia, sam fotograf zauważył, że początkowo był stremowany.

Koloru jest tu aż tyle, że zdjęcia musiały być czarno-białe. Są wyraziste, mocne, po brzegi wypełnione wewnętrznym power królowych sceny i nocy. Jest w nich cała ich desperacja i jestestwo, z którymi z pewnością nie daje się łatwo żyć.

Kurator wystawy Monika Piotrowska z poznańskiego Instytutu Fotografii Pro Fotografia

Bartosz Dziamski (ur. 1983 r.) to fotograf niezależny; pracuje nad autorskimi projektami i prowadzi działalność o charakterze fotograficznym. Współpracował z Agencją TAMTAM z Poznania oraz Agencją Reporter z Warszawy. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej, m.in. BZ WBK Press Foto 2005, Wielkopolska Press Photo 2005 i 2012, VI edycji Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2005. Publikował m.in. w polskim wydaniu Newsweeka, Przekroju, Forbes; współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Interesuje go życie na pograniczu polsko-niemieckim – brał udział w zbiorowej wystawie polsko-niemieckiej Przez rzekę (2006-2007, Zgorzelec, Berlin, Arles), pracuje nad projektem Pogranicze. Fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce (kilkuletni projekt PKS – osiem dni z życia powiatu kościańskiego, pozostające w trakcie realizacji: Królowe nocy i Festyn), ale też za granicą (Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie, Bułgaria przed wejściem do Unii Europejskiej). W 2004 r. był zaangażowany w organizację wystawy Galeria bezdomna w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Bartosz Dziamski, Królowe nocy
Wernisaż: 11 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 11 lipca 2013 roku
Galeria Wysokich Napięć, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
ul. Chodakowska 19/31
Warszawa

Dodaj komentarz