Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei z wystawą w Zakopanem

Od 19 maja w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich w Zakopanem można oglądać wystawę pt. Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei.

Fot. Jan Wierzejski, „Wyprawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jan Wierzejski, „Wyprawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie przedstawione są rozmaite idee i wyobrażenia, które kształtowały w przeszłości oblicze Zakopanego i Tatr oraz te, które wpływają na ich obecny i przyszły kształt. Osnową fabularną wystawy jest epokowy tekst Na przełęczy Stanisława Witkiewicza z roku 1891, a obszarami zainteresowania jej twórców trzy zasadnicze dla tego miejsca przestrzenie: natura, cywilizacja materialna oraz sposoby istnienia ludzi tu żyjących i tych, którzy odwiedzają Tatry i Zakopane.

Autorzy zachęcają do odwiedzenia wystawy następującymi słowy:

Zapraszamy na Wyprawę wiodącą przez tatrzańską i zakopiańską przeszłość i współczesność. Wyprawę pośród obrazów, fotografii, przedmiotów i słów, w których jawią się idee, wyobrażenia i imaginacje, świetny skarb poczęty w tym niezwyczajnym, wysokim świecie. Namawiamy do spotkania z fundamentalnymi jego przestrzeniami. Naturą, cywilizacją co w niej znaleźć się usiłuje, tutejszymi sposobami życia. Wszystkie są obecne przez swe symboliczne reprezentacje i czekają na spojrzenie, uwagę, pytanie. Mówią nam one coś o Tatrzańskim Graalu, który tworzył, tworzy i tworzyć będzie tatrzański – rozsiany po całym świecie – lud. To jest wyprawa w poszukiwaniu tego ożywiającego kielicha. Każdy na niej Parsifal, Indiana Jones, Lara Croft. Duża przygoda, nieprosta zabawa, wyzwanie. Przybywajcie.

Wystawie towarzyszy książka Macieja Krupy, Piotra Mazika i Kuby Szpilki zatytułowana Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń wydana przez Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego pod redakcją Zbigniewa Ładygina.

Organizatorzy wystawy: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem oraz Fundacja Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości.
Autorzy scenariusza wystawy: Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik.
Kurator wystawy: Helena Pitoń
Scenografia i oprawa plastyczna: Jan Wierzejski i Kacper Gronkiewicz
Filmy: Bartek Solik

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej TPN, zdjęcia współczesne wykonali Adam Brzoza i Adam Kokot.

Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei
Wystawę można oglądać od 19 maja do 3 listopada 2013 roku
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Droga na Koziniec 8
Zakopane

Dodaj komentarz