• 2013-05-31

Reżyserzy w Kinie Iluzjon

Od 2 do 30 czerwca w warszawskim kinie Iluzjon potrwa przegląd filmów pt. Reżyserzy przygotowany przez dziennikarza Janusza Wróblewskiego.

Okładka książki „Reżyserzy” Janusza Wróblewskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Okładka książki „Reżyserzy” Janusza Wróblewskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy reżyser, który podchodzi do kina w sposób autorski, a więc stara się wyrazić poza gatunkową sztampą swój wewnętrzny świat ma w swoim dorobku dzieła przełomowe, wyjątkowe, jasno definiujące jego styl. Na ogół są to filmy zrealizowane na początku kariery, w których po raz pierwszy dochodzi wyraźnie do głosu jakaś obsesja określająca późniejszy kierunek artystycznych poszukiwań. Albo są to obrazy nakręcone w chwilach kryzysu, gwałtownych zmian życiowych owocujących radykalnym porzuceniem dotychczasowych ścieżek.

Dla Krzysztofa Kieślowskiego filmem otwierającym nowy, metafizyczny rozdział jego twórczości był na pewno Przypadek. Dla niepewnie stąpającego po amerykańskim gruncie uciekiniera z Czechosłowacji Milosa Formana takim punktem zwrotnym okazał się groteskowy Odlot. Dla poszukującego nieistniejącej krainy szczęśliwości Wima Wendersa nagrodzony Złotą Palmą w Cannes Paris, Texas. Dla zafascynowanego koszmarami podświadomości Davida Lyncha głośny Blue Velvet.

W prezentowanym cyklu pokazane zostanie 13 takich mistrzowskich osiągnięć m.in. Wernera Herzoga, Romana Polańskiego i Martina Scorsese. Wybrał je Janusz Wróblewski, krytyk i publicysta tygodnika Polityka, autor książki Reżyserzy zawierającej rozmowy z 29 wybitnymi filmowcami należącymi do ścisłej czołówki współczesnego kina autorskiego.

Reżyserzy, przegląd filmów
2-30 czerwca 2013 r.

Promocja książki Reżyserzy autorstwa Janusza Wróblewskiego
18 czerwca 2013 r.
Kino Iluzjon
Warszawa

Dodaj komentarz