• 2013-05-31

Niedziela z architektami Dworca Warszawa-Powiśle

2 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem do władz miasta o nazwanie placów przy wejściach na stację dworca Warszawa-Powiśle imieniem jego projektantów.

Warszawa Powiśle 1963, fot. Zbigniew Siemaczko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawa Powiśle 1963, fot. Zbigniew Siemaczko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centrum Architektury, we współpracy z Warszawą Powiśle i przy wsparciu stowarzyszenia Powojenny Modernizm rozpoczyna starania o nazwanie placów przy wejściach na stację Warszawa-Powiśle imieniem architektów Arseniusza Romanowicza (1910-2008) i Piotra Szymaniaka (1911-1967) – projektantów Powiśla, z charakterystycznym okrągłym pawilonem-grzybkiem od strony ulicy Kruczkowskiego, oraz modernistycznych warszawskich dworców: Centralnego, Ochoty, Śródmieścia, Stadionu i Wschodniego (biogramy w odrębnym załączniku).

To pilotaż większej akcji Centrum Architektury zmierzającej do upamiętnienia w nazwach ulic, placów i skwerów co najmniej kilkunastu wybitnych architektów, którzy w XX wieku współtworzyli pejzaż Warszawy.

2 czerwca 2012 r., w ostatni dzień długiego weekendu, na Powiślu odbędzie się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem do władz miasta, połączona z projekcją zdjęć, sprzedażą albumu o architekturze Romanowicza i Szymaniaka oraz wycieczką architektoniczną po warszawskich dworcach.

  • Petycja – zanim ktoś wpadnie na bardziej martyrologiczny pomysł, nazwijmy place przed wejściem na Powiśle na cześć architektów! Wystarczy 200 podpisów osób zameldowanych w Warszawie. Przyjdź i podpisz petycję, Centrum Architektury zajmie się resztą! Podpisy zbieramy cały dzień.
  • Projekcja – stowarzyszenie Powojenny Modernizm zaprasza na wirtualną podróż przez setki ilustracji archiwalnych pokazujących architekturę warszawskich dworców od lat 40. do dziś. Projekcja będzie wyświetlana non-stop cały dzień.
  • Album – 8 tekstów, ponad 200 ilustracji, 396 stron o architekturze Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Do kupienia w barze – 89 zł

Wycieczka – po dworcach na linii średnicowej oprowadza Grzegorz Piątek. Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona – tylko dla zarejestrowanych uczestników: rejestracja@centrumarchitektury.org Zainteresowanym podamy godzinę i miejsce zbiórki.

Niedziela z architektami Dworca Warszawa-Powiśle
2 czerwca 2013 r. godz. 12.00
Warszawa

Dodaj komentarz