• 2013-05-29

Dyskusja o sztuce Życie jest snem

29 maja o godzinie 22.00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże odbędzie się 19. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi Życie jest snem Pedro Calderón de la Barca.

„Życie jest snem” Calderona, Teatr Wybrzeże, fot. Dominik Werner (materiały prasowe)

„Życie jest snem” Calderona, Teatr Wybrzeże, fot. Dominik Werner (materiały prasowe)

W spotkaniu weźmie udział reżyser Kuba Kowalski i zespół aktorski. Spektakl to filozoficzny dramat o odwiecznych złudzeniach człowieka i iluzoryczności ludzkiej egzystencji – to prawdopodobnie najwybitniejsze osiągnięcie Pedro Calderóna de la Barca. Akcja sztuki umieszczona została w umownej scenerii – w Polsce, na dworze króla Basilia. Narodzinom jego syna – Segismunda towarzyszą znaki wskazujące, że stanie się on w przyszłości krwiożerczym tyranem, zabije swojego ojca, a kraj pogrąży w nędzy i wojnie. Basilio, chcąc zapobiec spełnieniu się przepowiedni, nakazuje więc uwięzić księcia w wieży na odludziu. Nikt w królestwie nie wie o jego istnieniu. W obliczu śmierci pragnie przekonać się o prawdziwości zaklęcia, dlatego też rozkazuje przenieść uśpionego syna do pałacu. Eksperyment okazuje się jednak opłakany w skutkach – Segismundo, badając granice zwróconej mu nagle wolności, morduje, plugawi i gwałci.

Kuba Kowalski o spektaklu: Typowy dla naszych czasów relatywizm moralny wydaje się najciekawszym kluczem do zinterpretowania dzieła Calderona. W naszym zachodnim świecie wolny rynek, emancypacja kolejnych mniejszości narodowych czy seksualnych, rewolucje obyczajowe, wreszcie kult indywidualizmu wpompowują „liberalny światopogląd” do naszego krwiobiegu. Wraz ze zmianami obyczajowymi i rozwojem nauki przesuwają się granice tego co wolno, co dobre, odpowiedzialne, humanitarne. Sześćdziesiąt lat temu przeszczepy organów były tematem kontrowersyjnym; dzisiaj debatujemy nad wprowadzaniem GMO i inżynierią genetyczną. Czy to co kontrowersyjne dziś nie wyda się naszym wnukom banalnie oczywiste?

Pedro Calderón de la Barca
Życie jest snem
Imitacja: Jarosław Marek Rymkiewicz
Reżyseria: Kuba Kowalski
Dramaturgia: Julia Holewińska
Opracowanie tekstu: Julia Holewińska, Kuba Kowalski
Scenografia: Katarzyna Stochalska
Muzyka: Piotr Maciejewski
Światło: Damian Pawella
Wideo: Michał Jankowski
Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz (Rosaura), Anna Kociarz (Astolfo), Piotr Biedroń (Clarin), Piotr Chys (Strażnik, Dworzanin, Rewolucjonista), Krzysztof Gordon (Basilio), Michał Jaros (Segismundo), Maciej Konopiński (Strażnik, Dworzanin, Rewolucjonista), Michał Kowalski (Clotaldo), Marek Tynda (Astolfo) Piotr Witkowski (Strażnik, Dworzanin, Rewolucjonista) oraz Edyta Czerniewicz (wiolonczela) i Julia Ziętek (skrzypce).

Życie jest snem Kuby Kowalskiego
Dyskusyjny Klub Teatralny
Teatr Wybrzeże
29 maja 2013 r., godz. 22.00

Dodaj komentarz