• 2013-05-29

Zamknięcie programu Reggaeland 2013

Cztery zagraniczne gwiazdy - włoski zespół Mellow Mood, argentyński band Karamelo Santo, pochodzący z Barbadosu wokalista Rayvon oraz niemiecki skład Kingstone Sound - uzupełniają i zamykają program lipcowego Festivalu Reggaeland.

Karamelo Santo (źródło: mat. prasowe)

Karamelo Santo (źródło: mat. prasowe)

Nowe nazwiska uzupełniają program festiwalu Reggaelandu 2013, złożonego z koncertów 50 wykonawców. Pierwsze z nich - Mellow Mood to jedno z największych objawień europejskiej sceny reggae ostatnich lat. Ich pierwszym sukcesem była bardzo dobrze przyjęta debiutancka płyta Move! (2009). Kolejnym tytuł jednej z trzech najlepszych młodych grup uzyskany na najważniejszym europejskim festiwalu reggae, hiszpańskim Rototom Sunsplash. Prawdziwy boom na muzykę Mellow Mood nadszedł wraz z wydanym w ubiegłym roku albumem Well Well Well. Pochodzi z niej wiele przebojów na czele z Dance inna Babylon. Wizytówką zespołu są bracia bliźniacy Jacob i L.O. Garzia.

Po raz pierwszy zaś zawita nad Wisłę Karamelo Santo. Jeden z najpopularniejszych argentyńskich zespołów powstał w 1993 roku. Band tworzy ośmiu muzyków, w tym sekcja dęta – saksofonista i puzonista. Muzykę, którą grają określa się mianem latin rock. W rzeczywistości w ich twórczości dominuje ska, punk, reggae i egzotyczna cumbia z domieszką hip-hopu. Zespół chętnie korzysta z nawiązań do muzyki ludowej Ameryki Południowej. Karamelo Santo współpracował z wieloma gwiazdami, m.in. Davidem Byrnem i Manu Chao. Do tej pory wydali dziewięć płyt. W Europie są jedną z lepiej rozpoznawalnych grup muzycznych z Ameryki Południowej.

Drugi raz na Reggaelandzie pojawi się Kingstone Sound. Niemiecki skład jest jednym z czołowych reprezentantów europejskiej sceny dancehall. Powstał w Kolonii, gdzie od ponad 15 lat działa i organizuje imprezy z udziałem artystów z całego świata. Podstawę soundu tworzą znany promotor i zarazem lider grupy RodneyMC. Imprezy z udziałem Kingstone Sound to przede wszystkim fuzja nowoczesnego dancehallu, ambitnego hip-hopu oraz jamajskiej klasyki.

Na głównej scenie Festivalu pojawi się Rayvon. Pochodzący z Barbadosu wokalista działa na rynku muzycznym od 1991 roku. Do tej pory wydał trzy solowe albumy. Jest ceniony głównie dzięki charyzmatycznemu wokalowi, który równie dobrze sprawdza się w repertuarze reggae i dancehallowym, jak i R&B. Pierwszy wielki sukces Rayvona przyszedł w 2001 roku, gdy wraz z Shaggym nagrał jeden z najpopularniejszych singli roku Angel. Do tej pory klip zanotował 37 milionów odtworzeń na You Tube. Rayvon wystąpi gościnnie właśnie z Shaggym.

Po raz pierwszy Reggaeland doczekał się własnej aplikacji mobilnej. Można w niej znaleźć m.in. program, opisy wykonawców, newsy, mapę festiwalu oraz mapę Płocka, która lokalizuje położenie użytkownika i wskazuje najbliższe zabytki, restauracje i kawiarnie, hotele czy obiekty kulturalne. Aplikację można obrać za darmo na telefony z systemami Android i iOS.

Festival Reggaeland 2013
od 12 do 14 lipca 2013 roku
plaża nad Wisłą, Płock

Dodaj komentarz