Paweł Erazmus – rzeźba

Do 30 czerwca w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli można oglądać wystawę rzeźby Pawła Erazmusa.

Paweł Erazmus „Astronom egipski" (źródło: materiały prasowe)

Paweł Erazmus „Astronom egipski" (źródło: materiały prasowe)

Utalentowany krakowski rzeźbiarz, Paweł Erazmus, po raz pierwszy zaprezentuje swoje niezwykłe, kameralne prace w Muzeum Regionalnym w rodzinnej Stalowej Woli. Na wystawę składa się ponad 100 rzeźb pokazujących charakter dorobku artysty. Atrakcją wernisażu będzie losowanie przekazanej przez autora rzeźby – w loterii wezmą udział nabywcy katalogu.

Pawła Erazmusa szczególnie interesują postaci ludzkie i zwierzęce w najróżniejszych wątkach i cyklach. Artysta w swoich pracach wykazuje się ogromną wyobraźnią, z jaką przedstawia ich dynamikę, oraz łatwością nawiązywania do historii i legend. Widoczne w jego pracach jest odwoływanie się do tradycji średniowiecznej, choćby poprzez niezwykle wydłużone proporcje, mocno zarysowane dłonie i stopy postaci. Rzeźby Erazmusa tylko na pozór są statyczne, tak naprawdę przybierają niezwykle ekspresyjną formę.

Jak pisze profesor Jerzy Madeyski: Erazmus rzeźbi con amore, więc tylko co lubi, co mu się podoba, co jego sympatia i wyobraźnia potrafi przenieść na piedestał idealizacji.

Rzeźby Pawła Erazmusa wykonane są z brązu w mającej starożytną tradycję, niełatwej technice traconego wosku. Ich baśniowy urok przemawia do każdego, niezależnie od wieku i wiedzy o sztuce. To po prostu piękne formy cieszące oczy, a jednocześnie pobudzające wyobraźnię i głębsze refleksje.

Paweł Erazmus „Wojownik" (źródło: materiały prasowe)

Paweł Erazmus „Wojownik" (źródło: materiały prasowe)

Paweł Erazmus – urodzony w 1969 roku w Stalowej Woli, absolwent Liceum Sztuk Pięknych w Rzeszowie. W latach 1989-1994 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale rzeźby. Dyplom pod kierunkiem prof. Mariana Koniecznego w 1994 roku.

Zajmuje się rzeźbą w brązie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace znajdują się m.in. w siedzibach Filharmonii Narodowej w Warszawie, Instytutu Pamięci Narodowej, wielu przedsiębiorstw i instytucji; pozostają również w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Od 1991 roku prezentował swe rzeźby na wielu wystawach w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Aktualnie związany z Krakowem.

Koordynacja wystawy – Magdalena Wielgocka, aranżacja wystawy – Magdalena Poprawska.

Paweł Erazmus – rzeźba
26 maja – 30 czerwca 2013 r.
Muzeum Regionalne
Stalowa Wolna

Dodaj komentarz