• 2013-05-29

Maciej Markiewicz na Szachownicy

7 czerwca w poznańskim Starym Browarze Maciej Markiewicz zagra otwarty dla publiczności koncert interpretując muzykę klasyków w połączeniu z m.in. bluesem, jazzem, czy boogie woogie.

Maciej Markiewicz (źródło: mat. prasowe)

Maciej Markiewicz (źródło: mat. prasowe)

Wykonania fortepianowe Macieja Markiewicza są mi znane od kilkunastu lat. Wiem, że gra znakomitą muzykę, ale tak brawurowej interpretacji Chopina jeszcze nie słyszałem! – mówi o nowej płycie artysty Zbigniew Wodecki.

Słynący z brawurowego łączenia różnych gatunków muzycznych artysta wystąpi na Szachownicy, która od połowy maja regularnie gości poznańskich pianistów w ramach cyklu Młodzi wirtuozi na Szachownicy.

Błyskotliwe i nieprzewidywalne, pełne niezwykłych trików pianistycznych aranżacje dzieł m.in. Chopina, Bacha i Mozarta, w połączeniu z boogie-woogie, bluesem, jazzem, ragtime i swingiem, które wypełniają nową płytę Markiewicza, to ciekawa propozycja dla wielbicieli nie tylko wymienionych gatunków i stylów muzyki. W piątkowy wieczór, związany z Poznaniem pianista, zaprezentuje je poznańskiej, promując także swoją najnowszą płytę Piano Impressions.

Maciej Markiewicz – światowej klasy pianista, od ponad 30 lat tworzy muzykę zarówno o charakterze czysto klasycznym, we własnych, unikatowych aranżacjach, jak i muzykę filmową, blues czy boogie-woogie, oryginalnie łącząc różne style i gatunki muzyczne. Od 1984 roku wraz z Markiem Gidaszewskim tworzy duet fortepianowy M2, który z jednej strony jest kontynuacją spuścizny słynnego na całym świecie duetu fortepianowego Marek i Wacek, z drugiej natomiast tworzy własne brzmienia i interpretacje. Na swojej artystycznej drodze Maciej Markiewicz współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami, m.in. z dyrygentem Januszem Powolnym, dyrygentem Zbigniewem Górnym, Grzegorzem Turnauem, Waldemarem Malickim, Leszkiem Możdżerem, Adamem Makowiczem, Piotrem Rubikiem, Markiem Tomaszewskim (z duetu Marek i Wacek), Zenonem Laskowikiem, Zbigniewem Wodeckim, Maciejem Stuhrem czy Piotrem Bałtroczykiem.

Młodzi wirtuozi na Szachownicy: koncert Macieja Markiewicza
7 czerwca 2013 r., godz. 19.00
Stary Browar, Szachownica w Pasażu
Poznań

Dodaj komentarz