• 2013-05-29

Ingrid Bergman prywatnie

28 maja nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka Ingrid Bergman prywatnie.

„Ingrid Bergman prywatnie”, Aleksandra Ziółkowska-Boehm (materiały prasowe)

„Ingrid Bergman prywatnie”, Aleksandra Ziółkowska-Boehm (materiały prasowe)

Ingrid Bergman, jedna z największych gwiazd kina, laureatka trzech Oscarów, zdobyła sławę w Hollywood dzięki znanemu producentowi amerykańskiemu Davidowi O. Selznickowi. Wystapiła w słynnych na całym świecie filmach, takich jak Casablanca, Anastazja, Dzwony Najświętszej Marii Panny, Urzeczona, Morderstwo w Orient Express, Stromboli, Jesienna sonata. Niewiele osób wie, że ta urodzona w Szwecji aktorka miała swoich amerykańskich krewnych. W Stanach wyszła za mąż i osiadła na stałe siostra ojca Ingrid, Blenda Bergman (po mężu Boehm). Ingrid, która straciła oboje rodziców w młodym wieku, utrzymywała z ciotką stały kontakt, podobnie jak z synem Blendy, Carlem Normanem, i wnukiem Normanem. Pisała do nich często i spotykała się z Normanem w różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych, Francji i Anglii. Norman Boehm, od 1990 roku mąż pisarki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, udostępnił rodzinne listy i fotografie, a także podzielił się swoimi wspomnieniami o sławnej kuzynce – i tak oto powstała ta bardzo osobista opowieść o życiu wielkiej gwiazdy.
Aleksandra Ziółkowska-Boehm ukazuje Ingrid Bergman widzianą oczami jej amerykańskich krewnych, nie tylko jako sławną aktorkę, ale też ciepłą życzliwą, kobietę, żonę i matkę.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm – autorka kilkunastu książek, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka m.in. amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2006/2007), kanadyjskiego Ministerstwa Kultury Ontario, nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Warszawie, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, Polish American Historical Association, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, amerykańskiego PEN Clubu w Nowym Jorku, Fulbright Association w Waszyngtonie. W 2001 roku otrzymała Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej, w 2006 amerykańską doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction), w 2007 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Ingrid Bergman prywatnie
Prószyński i S-ka, premiera: 28 maja 2013 r.

1 komentarz do artykułu “Ingrid Bergman prywatnie”

  1. “Ingrid Bergman prywatnie” bardzo mi się podoba – jest przede wszystkim pięknie wydana, a cała narracja to jak snucie ładnej melodii, spokojne i serdeczne, i duzo zdarzen, i niezwykle trudnych sytuacji (rozstanie z córką na tyle lat), a jest podane bez sensacji – spokojnie i serdecznie. I bohaterka, wielka gwiazda, której filmy niektóre znam, ale nie wszystkie, i autorka książki, której książki znam, też nie wszystkie – grają na tych samej wrażliwosci i trafiają do mojej – w najpiękniejszy subtelny sposób.
    Polecam bardzo tę lekturę. Ale nie spodziewajcie się sensacji, bo urok tej książki leży w podaniu rodzinnych i ogólnych wiadomosci – a wszystkie są naprawdę niezwykłe – w subtelny elegnajci sposób. Bardzo mi sie podobała opinia o Szwecji, jako małym zazdrosnym kraju! Ha!

Dodaj komentarz