• 2013-05-29

Gustav Mahler na finał

7 czerwca, podczas zakończenia sezonu artystycznego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się koncert II Symfonii c-moll, nazywanej Zmartwychwstaniem, autorstwa G. Mahlera.

Zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, plakat (źródło: mat. prasowe)

Zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, plakat (źródło: mat. prasowe)

Gustaw Mahler w programie to niemal zawsze muzyczne święto i wyzwanie, któremu nie każdy zespół jest w stanie sprostać. Filharmonicy śląscy ponownie je podejmują. Tym razem jest to dzieło najbardziej inspirujące i jedno z najbardziej lubianych – II Symfonia c-moll, nazywana Zmartwychwstaniem – to od tekstu chorału Auferstehung Friedricha Klopstocka, który Gustaw Mahler włączył do ostatniej części swojego dzieła.

Mieszanie gatunków orkiestrowych i wokalnych było fundamentem jego koncepcji symfonii. Druga jest dziełem przystępnym, poważnym, pełnym dramatyzmu i poruszającego piękna. Jej pierwsza część, skomponowana w 1888 roku długo funkcjonowała jako poemat symfoniczny Ceremonia żałobna. Ale po niej powstał lekki austriacki taniec, lendler i dwa fragmenty związane z ludową poezją, która zainspirowała słynny pieśniarski cykl Des Knaben Wunderhorn (Czarodziejski róg chłopca). Trzecia, wyłącznie orkiestrowa część opiera się na pieśni Świętego Antoniego Padewskiego Kazanie do ryb. Czwartą częścią symfonii jest pieśń Praświatło ze zbioru Des Knaben Wunderhorn. Majestatyczny finał utwory powstał w 1894 roku, po pogrzebie wielkiego dyrygenta, pianisty u kompozytora Hansa von Bülowa, podczas które chór chłopięcy śpiewał tekst Friedrich Klopstocka. Gustaw Mahler nieco do jego tekstu jeszcze dodał i stworzył ekstremum emocji , obrazujących apokaliptyczna wizję Sądu Ostatecznego. Jednak w oceanach dźwięków, jakie stworzył Gustav Mahler ta symfonia o trzech stanach bytu – życiu, śmierci i zmartwychwstaniu, szczęśliwie zachowuje muzyczną i emocjonalną równowagę.

Program:
Gustav Mahler – II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Ewa Biegas – sopran
Ewa Marciniec – alt
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru

Zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej
7 czerwca 2013 r., godz. 19.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3
Katowice

Dodaj komentarz