• 2013-05-29

DENA w Cafe Kulturalnej

15 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy w Polsce koncert pochodzącej z Bułgarii wokalistki DENY.

DENA (źródło: mat. prasowe)

DENA (źródło: mat. prasowe)

Denitza Todorova, występująca pod pseudonimem DENA to pochodząca z Bułgarii wokalistka i songwriterka. Od kiedy w 2005 roku przeprowadziła się do Berlina wytrwale doskonali swoje bity i spostrzegawczy, choć pozytywny styl tekstów. Jest świeża i charakterystyczna, dzięki czemu zdobyła międzynarodowe uznanie.

Styl artystki ukształtował się na bazie popu, hip-hopu i RnB z lat 90. (Destiny’s Child, Salt N Pepa, J Dilla, czy Tribe Called Quest) oraz elektroniki, dance’u i house’u (Moody Man, Crystal Waters, Theo Parish). Fenomen bułgarskiej Chalgi również ma swoją rolę w jej eksperymentach. Zakorzeniona w folklorze, ale pozostająca silną częścią współczesnego, bułgarskiego popu, Chalga – wszechobecna i kontrowersyjna – istnieje w Bułgarii od dziesięcioleci. DENA wywraca ten gatunek do góry nogami, tworząc remixy ze starymi, bałkańskimi bitami i melodiami. Łącząc doświadczenia ze swojego świata z twardym poglądem na temat tego, jak ważna jest szczerość zapewniła sobie miejsce wyjątkowego członka kreatywnej sceny Berlina.

DENA – od 2006 roku cięła i nagrywała sample na swoim MPC i tworzyła wizuale na żywo dla różnych muzyków. Po jakimś czasie grania w zespołach poświęciła się rozwijaniu własnych kompozycji. Po udziale w dwóch płytach The Whitest Boy Alive wycofała się i wróciła z przytupem ze swoim soczystym hip-hopem, oldschoolowym RnB i kawałkami inspirowanymi house’m. Od 2011 roku występuje na europejskiej scenie klubowej, supportowała takich artystów, jak Das Racist, Icona Pop, The Whitest Boy Alive i LCMDF oraz zagrała na ostatnim SXSW w Austin. W tej chwili artystka kończy nagrywać debiutancki album.

Koncert DENY:
15 czerwca 2013 r., godz. 22.00
Cafe Kulturalna, Plac Defilad 1
Warszawa

Dodaj komentarz