• 2013-05-29

Barbara Panek-Sarnowska z ogrodami w obiektywie

Od 27 maja w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie można oglądać wystawę fotografii Barbary Panek-Sarnowskiej pt. Ogrody.

Fot. Barbara Panek-Sarnowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Barbara Panek-Sarnowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Panek-Sarnowska:

Od kilku lat fotografuję aparatem otworkowym, który ciągle mnie fascynuje. Małe kartonowe pudełko z dziurką. Używam tego aparatu, ponieważ umożliwia uzyskiwanie ciekawych efektów obrazowych, których nie jestem w stanie osiągnąć fotografując klasycznym aparatem. Fascynujące jest fotografowanie moim aparatem słońca, gdyż promienie słoneczne na kliszy nie biegną po linii prostej tylko się zakrzywiają i rozpraszają, tworząc na zdjęciu łuki lub małe pióropusze. Tego efektu nie można oczywiście zaobserwować robiąc zdjęcie, ponieważ powstaje on w trakcie naświetlania kliszy lub papieru.

Pasjonuje mnie także fotografowanie kwiatów pokazujących nam swoje tajemnice, sekrety, których nie zauważamy przelotnie spoglądając na nie każdego dnia. Tak szerokiego kąta bez zniekształceń perspektywy, jakim dysponuje mój otworek, nie jest też w stanie przenieść żaden klasyczny obiektyw.

Barbara Panek-Sarnowska – ur. w 1973 r. w Zielonej Górze. W latach 1989-94 członek Młodzieżowego Laboratorium Fotograficznego. Od 1991 roku członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1989 roku do chwili obecnej organizator Warsztatów Fotograficznych w Broniszowie. Od 1993 roku współprowadząca Galerię Fotografii Pod kaczką. Współzałożycielka działającej w latach 1995-97 grupy RAF.

Od 1998 roku członek Grupy Inicjatyw Fotograficznych, a od 1999 r. współprowadząca Galerię Fotografii Projekt. W 1999 roku otrzymała tytuł Artysty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Uczestniczka ponad 152 wystaw zbiorowych w kraju, w Niemczech i w Szwajcarii, oraz konkursów, gdzie otrzymała 17 nagród i wyróżnień. Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce i w Szwajcarii. Autora kilku wystaw indywidualnych oraz kilkunastu współautorskich z Pawłem Janczarukiem. Autorka książki Socjologiczność fotografii Zofii Rydet. Sporadycznie fotografuje dla prasy. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracuje i mieszka w Zielonej Górze.

Barbara Panek-Sarnowska, Ogrody
Wernisaż: 27 maja 2013 roku, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 12 czerwca 2013 roku
Centrum Kultury Teatr Sztuk
ul. Mickiewicza 2
Jaworzno

Dodaj komentarz