Wystartowała wystawa główna Alternativa 2013

Od 24 maja na terenie Stoczni Gdańskiej można oglądać wystawę główną Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa.

Celms Kinetic, „Object tower”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celms Kinetic, „Object tower”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alternativa poszukują nowych dróg dla sztuki i jej roli społecznej. Zostały zainicjowane w 2010 roku przez Instytut Sztuki Wyspa na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej jako praktyka ulokowana w określonym miejscu i czasie. Program ukierunkowany jest na ustanowienie trwałej, dynamicznej, opartej na wiedzy oraz politycznie zaangażowanej praktyki artystycznej i kuratorskiej. Jest to program składający się z międzynarodowych wystaw sztuki, wydarzeń artystycznych, publikacji i spotkań. Poprzez program wydawniczy łączy lokalne tradycje robotniczej, artystycznej i aktywistycznej historii Gdańska z globalnymi dyskursami myśli o roli sztuki we wspólnotach współczesnego społeczeństwa.

Artyści: Dario Azzellini & Oliver Ressler, Mirosław Bałka, Seline Baumgartner, Kadambari Baxi, Johanna Billing, Anders Bojen & Kristoffer Ørum, Eriks Bozis, Łukasz Bugalski, Valdis Celms, Anouk De Clercq, Maureen Connor, Lisa Enzenhofer & Anna Resch (Lendlabor), Lawrence Abu Hamdan, Maros Krivy, Ewa Kruszewska & Aleksandra Polisiewicz, Suzanne Lacy, Zbigniew Libera, MML Studio, Katrina Neiburga, Ewa Partum, Cora Piantoni, Roman Polański, Katarzyna Przezwańska, Maja Ratyńska, Martha Rosler, Maciej Salamon, Jacek Staniszewski, Stanza, Jakub Szczęsny, Ginta Tinte Vasermane oraz Julita Wójcik.

Miasto nigdy nie jest skończone. Przekształcanie miasta zawsze związane jest z myśleniem futurystycznym. A to, które sobie wyobrażamy zapewne nie będzie tym, w którym będziemy mieszkać. Miasto wpływa na wszystkie aspekty naszego życia – zamieszkanie, zatrudnienie, sposoby spotkania, życie polityczne, zdobywanie wiedzy. Zespół kuratorski podejmuje niezwykle skomplikowane zadanie połączenia narzędzi sztuki współczesnej, architektury, urbanistyki i nauk historycznych, wiedzy praktycznej i teoretycznej, aby rozpocząć wraz z mieszkańcami rozmowę o tym, co oznacza planowanie miasta. Buduje przepływy pomiędzy istniejącą dokumentacją historyczną i jej współczesną translacją na obiekty sztuki.

Wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy Instytutem Sztuki Wyspa, Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, Katedrą Urbanistyki Politechniki Gdańskiej oraz innymi instytucjami kulturalnymi i naukowymi Gdańska, wraz z artystami, którzy dokonają odtworzenia, krytycznej analizy, artystycznej transformacji i interpretacji planów miejskich oraz makiet budynków i niezrealizowanych planów urbanistycznych. Interesują one jako swoiste dokumenty myślenia o mieście i nadawania mu znaczenia. Znaczenia te, wynikające z rozwoju myśli urbanistycznej ale też dominujących ideologii, porządków politycznych i ekonomicznych będziemy oglądać z perspektywy dzisiejszego doświadczenia miasta i jego potencjału wynikającego z lokalizacji i tego, co o nim już pomyślano.

Dyrektor Artystyczna: Aneta Szyłak
Zespół kuratorski: Aneta Szyłak, Solvita Krese, Maks Bochenek, Jacek Friedrich (konsultacje naukowe), Hubert Bilewicz (program edukacyjny),

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2013
Wystawa główna, Hala 90B
Wernisaż: 24 maja 2013 roku, godz. 20.00
Wystawę można oglądać do 6 października 2013 roku
Stocznia Gdańska

Dodaj komentarz